„Jedná se o nadčasovou novinku v záchranářských typech strojů, která má budoucnost," vysvětlil Milan Budín, zástupce společnosti Bell Helicopter pro Českou republiku a Slovensko.

Prostor uvnitř vrtulníku je variabilní. Zdravotníci mohou využít buď tři sedačky a jedno lehátko nebo se jedna sedačka vymontuje a tím vznikne prostor pro další lehátko. „V prvním případě může lékař obsluhovat celého pacienta. Pokud uvnitř leží dva, tak medici mají přístup k horní polovině těla," dodává Milan Budín.

Největší výhodou je prostornost. Nezanedbatelné jsou také nízké vibrace.

„Když se otevřou boční dveře, získáme prostor 156 centimetrů. Mimo to poprvé Bell instaloval palivové nádrže do břicha vrtulníku a mohly vzniknout zadní dveře a záchranáři mohou nosítka zasunout zezadu," dodal Milan Budín.

Další výhodou vrtulníku Bell 429 je možnost létání podle přístrojů pouze s jedním pilotem. Nastartujete ho pouze jedním tlačítkem a páčkou.

Stroj je také poměrně vysoký, takže lékaři nemusí čekat, až se listy vrtule zastaví, ale ihned po přistání mohou pacienta převézt rovnou na operační sál a tím ušetřit drahocenné sekundy.

Bell 429 má dolet zhruba sedm set čtyřicet pět kilometrů. Záleží samozřejmě na zatížení. Vrtulníky již využívají záchranáři ve Švýcarsku a brzy se k nim přidají další evropské země.