Na suchu by se mohla už v příštím roce ocitnout většina domácností ve městě a okolí. Krajský úřad omezil čerpání pitné vody v lokalitě Litá u Českého Meziříčí na Rychnovsku.

Pohromu by podle vodohospodářů mohla odvrátit výstavba nové přehradní nádrže Mělčany u Dobrušky.
„Zvýšení hladiny pitné vody v Lité bychom mohli docílit umělou infiltrací, kterou bychom vodu z nádrže pouštěli do podzemí,“ uvedl mluvčí podniku Povodí Labe Hradec Králové Václav Jirásek.

Nádrž by měla mít rozlohu přibližně 35 hektarů a mohla by při stoleté vodě pojmout až čtyři miliony metrů krychlových vody.
„Ze zásobníku bychom mohli pomocí několikat vrtů o hloubce šedesáti metrů přemístit do podzemí až sto litrů vody za vteřinu,“ řekl Václav Jirásek.
Definitivní rozhodnutí o výstavbě přehrady by mělo podle mluvčího padnout v příštím roce.

„Tohle vodní dílo připravujeme už od roku 1998. A bude to i v případě kladného rozhodnutí ještě nějaký rok trvat. Pokud neuspějeme s nádrží, chtěli bychom v oblasti vybudovat alespoň poldr, který by zachytil dešťovou vodu, jež by se poté alespoň částečně vsákla do podzemí,“ dodal mluvčí.
Podle vodohospodářů je dnes průměrná spotřeba vody ve městech 115 litrů vody na člověka a den. Na vesnicích je to téměř 80 litrů.