Řidič – postrach přejezdů. Takto výstižně se jmenuje film, který připravila Drážní inspekce ve spolupráci s Železnicemi Slovenskej republiky pro autoškoly na letošní podzim. Cílem snímku je upozornit účastníky silničního provozu na nebezpečí, jež mohou nastat, pokud nejsou dodržovány dopravní předpisy.

„Počet nehod na železnicích sice rok od roku ubývá, ale jejich příčinou jsou stále především řidiči, kteří nerespektují výstražnou signalizaci nebo jedou přes přejezd příliš rychle,“ uvedl Zdeněk Neusar, mluvčí Drážní inspekce.

O bezohledné lidi za volantem nemá nouzi bohužel ani Hradecko. „Od začátku ledna do konce tohoto roku došlo na území bývalého hradeckého okresu ke dvěma dopravním nehodám na železničních přejezdech, zatímco loni to bylo za stejné období o jednu srážku více,“ řekla Anna Pešavová, mluvčí hradecké policie.

K vážnějšímu karambolu došlo 15. března na přejezdu ve Smiřicích. „Řidič osobního vozu nedbal blikajících výstražných světel, takže došlo k jeho střetu s právě projíždějícím vlakem. Nikdo naštěstí nezemřel, těžce zraněn byl pouze spolujezdec řidiče automobilu,“ upřesnila Anna Pešavová. Celková vzniklá škoda se prý pohybuje okolo 130 tisíc korun.

Problém na přejezdu se letos v únoru vyskytl také přímo v krajské metropoli, a to opět v Březhradské. „Po oné tragické události z dubna roku 2003, kdy se střetl vlak s autobusem městské hromadné dopravy, sem byly instalovány závory. Ty však nezabránily neznámému muži, aby na přejezd vjel, závory poničil, ohrozil tak nejen život svůj, ale i cestujících v blížícím se vlaku a ujel,“ dodala policejní mluvčí.

Podle Drážní inspekce nejsou na Hradecku žádné přejezdy, o nichž by se dalo říct, že jsou nebezpečné. „Shodneme se na tom, že lepším zabezpečením než pouhé výstražné kříže jsou světla a závory,“ potvrdil Zdeněk Neusar. Ty by podle slov Anny Pešavové bylo třeba instalovat na trati z Hradce do Jaroměře nebo Jičína.

Drážní inspekce provádí kromě šetření nehod i jejich prevenci. V současnosti připravuje kampaň pro děti s názvem Hurá na cesty.
„Materiál bude zpracován ve formě interaktivní tabule a rozeslán do škol včetně metodických příruček,“ upřesnil mluvčí.