V neděli kolem půl desáté večer ale došlo k dalšímu přepadení, tentokrát čerpací staninice v Rozběřicích. Pachatelé zde byli dva a pod pohrůžkou použití střelné zbraně uloupili několik desítek tisíc. Policie zatím popis pachatelů nezveřejnila.

Také na dívku u pokladny v hradecké benzince lupič vytáhl krátkou střelnou zbraň, zřejmě pistoli. Byl ale sám. Vystrašená oběť přepadení vydala pachateli peníze, které požadoval. Podle našich informací šlo o částku v řádu desítek tisíc. „Lupič z místa činu neodjel, ale odešel pěšky. Obsluha ihned zavolala majitele čerpací stanice, a ten policii,“ přibližuje mluvčí Pešavová.

Popis pachatele, který má policie k dispozici, je ale pouze velmi obecný a mužům zákona zřejmě práci příliš neulehčí. „Šlo o muže vysokého zhruba 185 centimetrů, který měl na hlavě kšiltovku a navíc přes to kapuci šedočerné bundy,“ dodává Pešavová.

 

 

 

 

MOHLI JSTE ČÍST V NAŠICH DENÍCÍCH - PŘEPADENÍ V LETOŠNÍM ROCE

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

5.1.2007 (raš)

Volej policii, řekl lupič

Hradec Králové – „To je přepadení, dej mi peníze,“ ozvalo se včera krátce po třetí hodině ráno v bistru u autobazaru Trotina na tahu z Hradce do Náchoda.
Servírka ztuhla. Spatřila muže v pletené béžové kukle a modré zimní bundě. Mířil na ni pistolí.
Na pultě před obsluhou přistála igelitová taška. „Dej tam ty prachy,“ popoháněl servírku viditelně nervózní zloděj. Žena za pultem začala mít strach o život. Z tržby proto lupiči vydala více než sedm tisíc korun.
„Za deset minut zavoláš policii,“ přikázal poté překvapivě muž a odešel.
„Vyšetřovatel nasadil do akce psa. Stopa ale skončila u silnice. Za loupež muži hrozí dva až deset let vězení,“ uvedla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.
Asi 40letý pachatel měří kolem 175 centimetrů a je silnější postavy.

27.2.2007 (čer)

Násilník připravuje ženy o kabelky

Hradec Králové – Zatím šest žen se stalo obětí neznámého lupiče, nebo lupičů, který v posledním týdnu řádí ve městě. Podle způsobu provedení se zdá, že za loupežemi stojí stejný agresor.
Poslední případ se stal v neděli o půl druhé odpoledne ve Formánkově ulici na Moravském Předměstí, kde se obětí útoku stala 81letá žena. Průběh incidentu byl podobný jako v předchozích případech. Po napadení oběti zezadu a jejím povalení na zem následovalo vytrhnutí kabelky ze stařenčiny ruky a úprk pryč. Žena utrpěla při pádu otřes mozku a zlomeninu palce. Hrubián získal kabelku s peněženkou obsahující šest set korun, doklady a osobní věci.
„Přepadených může být i víc, další se třeba ještě nepřihlásili,“ apeluje na případné další oběti hradecká policejní mluvčí Anna Pešavová.
Okradené ženy lupiče popisují coby asi dvacetiletého štíhlého a v tmavých šatech oblečeného mladíka vysokého kolem 175 centimetrů.
Policie případ šetří jako loupežné přepadení, za což pachateli hrozí dva až deset roků za mřížemi.

2.3.2007 (raš)

Lupič opět udeřil

Osmou obětí hradeckého zloděje je 22letá studentka

Hradec Králové - Brutální lupič, který od 17. února přepadává bezbranné ženy ve městě, ve středu večer opět udeřil na Benešově třídě. Zatímco dříve si vybíral starší ženy, tentokrát zaútočil na 22letou studentku.
Zloděj dívku napadl zezadu nedaleko vysokoškolských kolejí, srazil ji k zemi a sebral tašku s knihami a hotovostí několika sty korun. Zatímco scénář zůstává stejný, brutalita pachatele se rychle zvyšuje. „Poprvé nezaútočil na ulici, ale v podchodu. Tentokrát již oběť udeřil. Dívce zasadil několik ran pěstí. Má lehké zranění hlavy a zápěstí, je v domácím léčení," uvedla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.
Policie na případ nasadila desítky lidí. Lupiče hledají i městští strážníci.
„Tenhle případ je teď naše absolutní priorita. Pracují na něm všichni. Na každý den plánujeme různé akce. Chceme ho co nejdříve dopadnout," řekl ředitel policie Luboš Dostál.
Lupiči je zhruba 20 let. Je štíhlé, asi 175 centimetrů vysoké postavy. Na sobě nosí vždy tmavé oblečení. Policii se zatím nepodařilo sestavit jeho portrét. Při přepadení nikdy muž nepromluvil.
Podle vedoucího oddělení psychologie pedagogické fakulty hradecké univerzity Jana Laška nemusí být motivem loupeží pouze zisk.„Je to agresivní a zbabělý člověk. Je neúspěšný, fyzicky méně zdatný. Může mít kriminální minulost a problémy s chováním už od školy. Peníze nemusí hrát hlavní roli. Možná mu jde o potěšení z útoku na nebránící se objekt," řekl Lašek.

pokračování
Osm loupežných přepadení žen má od poloviny února na svědomí neznámý agresivní muž. Jedna ze stop vede policisty do nedaleké minulosti, kdy se v Hradci objevily podobné případy.
„V roce 2001 jsme tu měli sérii přepadení, kterou měli na svědomí tři mladíci. Své oběti také srazili na zem, poté jim sebrali tašku a utekli,“ uvedla mluvčí policie Anna Pešavová. Téměř totožný je případ z roku 2003, kdy zloděj napadal ženy zezadu jako nynější lupič. Peníze pak prohrával v automatech.
Další sérii policisté řešili vloni. Muž vydávající se za pošťáka okradl šest důvěřivých důchodců v jejich bytech. Později přidal i násilí.
„Ženy by teď neměly osaměle riskovat, ale mít vždy raději doprovod,“ dodal psycholog Jan Lašek.

6.3.2007 (raš)

Fantom překvapil policii. Přiznal devět loupeží

Vyhodili ho z domu. Okrádal ženy, aby měl na živobytí

Hradec Králové
– Šok! Šestnáctiletý chlapec, kterého policie viní z osmi loupežných přepadení žen, se přiznal k devíti činům!

Volavky nenasadili

Chlapec se „podřekl“ v sobotu, když policisty prováděl místy, kde loupil. „Jsme na začátku. Zatím nevíme, jestli šlo o loupež či krádež, ani zda případ někdo vůbec hlásil,“ řekl zástupce ředitele policie Vladimír Dědek. Lupiči hrozí až pět let vězení.
Při obchůzce našli kriminalisté také kabelku jedné z obětí. „Postižených žen může být i víc,“ připustil Dědek.
Policie mladíka zatkla v pátek, nekladl odpor. Do té doby však „proháněl“ desítky lidí. „Žádné volavky jsme ale do terénu neposílali. Velmi nám pomohl výborný popis od poslední oběti,“ tvrdí vyšetřovatel případu, který odmítl zveřejnit jméno. Motivem loupeží chlapce, který měl už dříve problémy se zákonem, byly podle policistů peníze. „Rodina ho vyhodila z domu. A tak si tímhle způsobem vydělával na živobytí,“ řekl Dědek. Lupič bydlel na ubytovně na Slezském Předměstí. „Chodil hodně do hypermarketu Tesco, kde si tipoval oběti,“ dodal vyšetřovatel případu.

 

14.6.2007 (raš)

Policie zbytečně ztrácí čas. Čtvrtina obětí loupeží lže

Za vymyšlené přepadení lidem hrozí až dva roky vězení. Přesto to zkouší dál.

Hradec Králové/
Opilého muže přepadla v dubnu u obchodního domu v centru skupina pěti lupičů.
„Chtěli po mně peníze. Když jsem odmítl, dostal jsem několik ran do obličeje a upadl na zem. Vzali mi peněženku s hotovostí a platebními kartami,“ vyprávěl muž policistům. Vyšetřovatelé ale zjistili, že si napadení vymyslel. Takových případů podle policie přibývá. „Z celkového počtu krádeží je pětina až čtvrtina fingovaných. Značně to komplikuje práci policie. Místo toho by se vyšetřovatelé mohli věnovat důležitějším případům,“ uvedla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.
Falešné oběti se vystavují stíhání pro poškozování cizích práv. Soud je potom může potrestat až dvouletým vězením. U přestupků je pak sankce 50 tisíc korun.
Kvůli fingovaným loupežím stoupá jejich celkový počet. Zatímco vloni za prvních pět měsíců roku policie vyšetřovala na Hradecku 14 deliktů, letos jich bylo už 29. Nejznámějším případem byla série napadení žen na Moravském Předměstí, které oloupil 16letý chlapec. Počet loupeží je na vzestupu už od roku 2004.
Údajné oběti jsou podle mluvčí většinou lidé, kteří se sami připravili o peníze. „Ať už to jsou hráči, ztratili peníze nebo chtějí zakrýt manko. Při výslechu se ale na jejich výmysly většinou přijde,“ dodala Anna Pešavová. Policisté letos objasnili 45 procent loupeží.

 

24.10.2006 (čtk)

Policie dopadla ozbrojený gangHradec Králové - Detektivové při operaci s krycím názvem Fighters rozbili sedmičlenný gang, který podezírají z ozbrojených loupežných přepadení čerpacích stanic, peněžních ústavů a vytypovaných podnikatelů ve východních Čechách. Mezi zadrženými jsou pracovníci soukromých detektivních agentur a lidé, kteří se zajímají o bojová umění, sdělila včera luvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová.
Členové gangu trestnou činnost páchali minimálně dva roky, a to na Královéhradecku, Náchodsku a v okolí Rychnova nad Kněžnou. Oběti prý fyzicky napadali. Ve většině případů u sebe měli samopaly a krátké střelné zbraně, které by při vlastním ohrožení neváhali použít, zdůraznila mluvčí.
O nebezpečnosti pachatelů, které policie sledovala téměř dva měsíce, svědčí podle Kosinové například to, že jednomu z vydíraných podnikatelů vystřelili u hlavy. Chtěli ho tak přinutit k tomu, aby jim prozradil, kde má ukryté peníze. Padesátiletou ženu obsluhující benzinovou pumpu brutálně zbili i přesto, že při přepadení souhlasila s vydáním tržby.
Skupina má na svědomí nejméně šest loupežných přepadení, skutečný počet a také vyčíslení loupežného zisku mají být objasněno při dalším vyšetřování.
Gang byl přitom pozatýkán těsně před jejich poslední loupežnou akcí - příslušníci Útvaru rychlého nasazení si na podezřelé počkali v neděli kolem deváté hodiny večer u benzínky v obci Rohenice na Rychnovsku. Nejprve zadrželi tři muže, u kterých zabavili dva samopaly, pistole, revolver a šest plných zásobníků. Další čtyři údajní členové skupiny byli zadrženi vzápětí. Vše se přitom obešlo bez střelby i zranění. Při sedmi domovních prohlídkách pak policisté našli další zbraně, kukly a také peníze.

PARDUBICKÝ KRAJ

8.10.2007 (miš)

Ústí: tři přepadení chodci za týden

 

Ústí n. O./ Ústecká kriminálka řeší za týden již třetí případ přepadeného a okradeného chodce ve městě. „Došlo k tomu v pátek mezi 20. a 21. hodinou u podchodu u prodejny Gastro. Muži se ztratila peněženka sdvěma a půl tisíci korun,“ uvedla Deníku policejní mluvčí Eva Sichrová. Napadený 57letý muž leží v nemocnici na pozorování.

6.9.2007 (aš, ik)

Zákeřní lupiči přepadávali oběti zezadu, vzali jim tisíce

Svitavy/ Týmu kriminalistů svitavské policie se po necelém měsíci usilovné práce podařilo objasnit celkem šest loupežných přepadení, která trápila téměř všechny svitavské občany. Nyní si obyvatelé Svitav mohou konečně vydechnout. V pondělí spustili akci, při které kriminalisté zadrželi pět mužů ze Svitav. Jednalo se o devatenáctiletého muže a čtyři mladíky mezi šestnácti až sedmnácti lety. Ještě téhož dne policejní komisař zadržené obvinil z trestného činu loupeže. Mladíci si v srpnu krátili dlouhou chvíli a v noci přepadávali chodce, které obírali o peněženky. Celkem si tak přišli (když tak pomohli) k jedenáctitisícové sumě, kterou společně utratili.
Pachatelé ve všech šesti loupežných přepadeních postupovali podle stejného scénáře. Napadli muže, který se vracel v nočních hodinách domů, následoval zezadu úder do hlavy a sražení k zemi. Ve třech případech byli poškození ještě na zemi tlučeni pěstmi a kopáni. Poté odcizili peněženku z kalhot a útekli z místa.
Na ulici se již nebojí vyjít jedna z obětí, Josef Hujíček ze Svitav. „Zloději mi dokonce prý vrátí peněženku. Zbyly v ní jen čtyři koruny,“ říká Hujíček. První případ se stal počátkem srpna, kdy dva pachatelé kolem deváté hodiny večer přistoupili k padesátiletému muži z Květné a zezadu ho úderem do hlavy srazili na zem.
V době, kdy muž ležel na zemi, mu jeden z pachatelů ze zadní kapsy kalhot odcizil peněženku se čtyřmi sty korun, platební kartou a doklady. Mladíci si z peněženky vzali jen peníze, ostatní věci odhodili. Byly nalezeny a vráceny majiteli.
Podruhé se domluvili tři mladíci a brzy ráno zezadu, údery pěstí a kopy napadli třiašedesátiletého muže ze Svitav. Srazili ho na zem, kde ho tloukli pěstmi, kopali a poté mu vzali peněženku s deseti tisíci korunami.
Při napadení způsobili poškozenému zranění nosu. Potřetí se dva kamarádi z pětice vydali kolem desáté hodiny večer na ulici Bulharská, kde srazili k zemi devětapadesátiletého muže a vzali mu tři sta korun.
Při útoku poškozený utrpěl lehké zranění bez pracovní neschopnosti. Poslední tři případy se staly koncem srpna v ulicích Tkalcovská, Bratří Čapků a Zadní. Z těchto loupežných přepadení si odnesli pachatelé třísetkorunovou hotovost.