Vyznavače pěší a cyklistické turistiky potěší fakt, že lávka přes Orlici by v Hradci měla sloužit už příští rok v létě. Zatím cyklisté musejí jezdit přes nedaleký a dopravou velmi zatížený úzký most.

Magistrát vybral zhotovitele stavby, který nabídl téměř o polovinu nižší cenu za realizaci, než bylo původně předesláno projektem. Soutěž vyhrálo z 35 účastníků výběrového řízení sdružení M–silnice právě díky nízké ceně. Mělo by lávku postavit za 21 milionů korun, přičemž původní projekt počítal téměř se čtyřiceti miliony.

„Ano, rozhodujícím faktorem byla právě nejnižší cena, kterou společnost nabídla,“ potvrdil náměstek Jindřich Vedlich.

„Stavba by měla začít už letos přes zimu, kdy je v řece údajně nejméně vody,“ řekl primátor města Zdeněk Fink.

Projekt mostu pro město udělal renomovaný český architekt Mirko Baum, který působí v Německu. Délka lávky by měla být 75 metrů a šířka čtyři a půl metru s tím, že půjde o obří skládačku ze stovek dílů. Zajímavostí bude její průhlednost díky roštům.

Město v minulosti chtělo postavit novou lávku i přes Labe, a to u kongresového centra Aldis. Na jednom břehu radnice již vybudovala nájezd na lávku, kterou ale pro odpor občanských sdružení již nepostavila. Aktivistům se nelíbilo, že kvůli stavbě by musel padnout mohutný dub.