Opravy zahájení školního roku ve školách neoddálí, řemeslníci by vše měli stihnout včas dokončit. „Až na drobnosti, které ale do pondělí dořešíme, jsme připraveni zahájit nový školní rok," shodli se ředitelé  všech čtyř opravených  základních škol.

„Je to tak, že se mezi řemeslníky dostávají uklízečky. Ale vše zvládnou – alespoň uvnitř. Bude se dál pracovat venku na budově a kolem ní, ale to výuce nevadí," uvedl ředitel ZŠ Třebechovice Roman Drašnar. V pondělí nastoupí šest set dvacet žáků, z toho osmasedmdesát prvňáčků do třech tříd.

Finišuje se také  například 
v ZŠ Nový Hradec Králové, kde opravovali tělocvičnu. „Čekají nás ještě kazetové stropy nebo sítě do oken a samozřejmě úklid. Učit se začne,"  uvedl ředitel školy Petr Cvrček.  Přivítají zde přes tři sta žáků, z toho čtyřiatřicet prvňáků ve dvou třídách.

„Vše bude připraveno. Začneme  pondělkem," komentoval ředitel ZŠ Štěfánikova Romana Polda. Jak dodal, školní rok tu začne šest set sedmdesát žáků a  sto čtyři prvňáčků ve čtyřech třídách.

Nebezpečné boletické panely
Azbest je potíž řady škol, nákupních nebo zdravotních středisek, které byly postaveny v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Byl součástí tzv. boletických panelů. Tehdy byl považován za zázračný materiál budoucnosti, používal se v celé Evropě kvůli tepelným a mechanickým vlastnostem. Později se zjistilo, že je karcinogenní – a tedy zdraví škodlivý. Problém vzniká při opravách budov, při nich se mohou uvolňovat azbestová vlákna. Při rekonstrukci musí dělníci pracovat v izolovaném prostoru. Ke slovu přichází speciální technologie.