„Máme v rukách pravomocné územní rozhodnutí a čekáme na stavební povolení, o něj scheme zažádat do konce letošího roku. A snad na konci příštího roku bude znám i dodavatel stavby,“ uvedl loni v létě ředitel hradecké pobočky ŘSD Marek Novotný. Ten předpokládal, že po výběru dodavatele by se se stavbou za 230 milionů korun mělo začít na začátku roku 2022. Konec rekonstrukce pak očekával v roce následujícím.

Jeho sen, stejně jako sen mnoha motoristů, se však nesplní a křižovatka bude na dělníky čekat ještě minimálně další rok. Jedním z důvodů je fakt, že nakonec ŘSD požádalo o stavební povolení až letos v srpnu. „Ještě v roce 2022 bude probíhat majetkoprávní vypořádání. Po vydání stavebního povolení bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele stavby,“ informoval mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Podle něj by dělníci měli tuto nejvytíženější křižovatku v Hradci Králové obsadit v roce 2023.

Zatím se předpokládá, že jeji přestavba vyjde na 230 milionů korun. Kolik to však bude ve skutečnosti, je, i s ohledem na stále stoupající ceny, ve hvězdách. Podle Dokumentace k územnímu rozhodnutí z roku 2014 jsou náklady na novou křižovatku vyčísleny na 225 milionů korun. Z toho ŘSD mělo zaplatit 130, Hradec Králové 78 a hejtmanství 17 milionů korun.