Na vlastní kůži

Je čtvrteční večer, ale pro terénní sociální pracovnicí Markétou Klejnovou a terénní zdravotní pracovnicí Veronikou Berkovou práce teprve začíná.

Obě dvě pracují pro občanské sdružení ROZKOŠ bez RIZIKA, které pomáhá pracovnicím nočních klubů a privátů. Dobrovolnice objíždějí klientky, povídají si s nimi o prevenci a dělají diagnostiku pohlavně přenosných chorob.

Vydal jsem se s nimi na Trutnovsko, kde měly ten večer domluvenou schůzku v jednom z nočních klubů.

„Naše práce spočívá v tom, že jezdíme do terénu a testujeme ženy na pohlavně přenosné choroby jako je HIV a syfilis. Výjezd sanitou závisí na finanční situaci organizace. V našem kraji můžeme uskutečnit dva výjezdy sanitou.V sanitě je venerologická ordinace. Můžeme v ní provádět podrobnější vyšetření než při terénní práci,” vysvětlovala Markéta Klejnová cestou na místo určení.

Ve dveřích nás přivítala dcera majitelky, která nám ukázala interiér klubu. To už se pomalu scházejí zaměstnankyně podniku a Markéta s Veronikou odcházejí s první z nich do pokoje. V této fázi jsou s klientkou samy, ale protože dotyčná proti mé přítomnosti nic neměla, mohl jsem pozorovat Markétu s Veronikou při práci.

„Nejdříve odebereme vzorky krve pro rychlotesty na HIV a syfylis. Tím, že podchycujeme nemoci, snižujeme riziko dopadu na veřejnost. Než lze vidět výsledek, tak si s klientkou povídáme. První kontakt není tak úzký, ale při dalších návštěvách nám mnohdy řeknou více,” uvedla Markéta Klejnová.

Podle ní v kraji funguje prevence dobře. V jejím rámci dělá ROZKOŠ bez RIZIKA osvětu při používání kondomů, bezpečnějšího sexu či poloh, kdy je pro muže těžší napadnout sexuální pracovnici.

Zdraví je základ

Během rozmluvy s dalšími ženami mi majitelka klubu ukázala evidenci svých zaměstnankyň. Klade důraz na zdravotní dokumentaci, kterou pečlivě hlídá. Podle ní je u tohoto způsobu obživy nutné chodit k lékaři častěji než u běžné populace.

Kolem půlnoci je práce Markéty a Veroniky u konce a rozjíždíme se domů. Při testování nenarazily na žádnou pohlavní nemoc, a jelikož je podle slov Veroniky majitelka velmi vstřícná, tak vše proběhlo hladce. Ne vždy jsou výjezdy jednoduché. „Byla jsem testovat v jednom z klubů, přecházela jsem do jiné místnosti a na chodbě byl bodyguard sexuálních pracovnic, které zde hledaly práci. Procházela jsem kolem něj a on se o mě začal zajímat. Naštěstí si toho všiml klubový strážce a vysvětlil mu, kdo jsem. V některých podnicích si nás dost chrání,” vyprávěla zážitek Markéta.

Na noční pracovní cesty vyrážejí zhruba dvakrát do měsíce a do jednoho podniku jezdí zhruba po třech měsích, aby se pokryla doba, kdy se z krve pozná onemocnění HIV.

Občanské sdružení je financováno hlavně Ministerstvem práce a sociálních věci ČR, dvěma Evropskými projekty, magistráty či kraji. Východočeský tým podporuje také Pardubický kraj.

Od dubna 2009, kdy začalo sdružení fungovat v Královéhradeckém kraji, nebyl zjištěn ani jeden záchyt pohlavně přenosné choroby.

Čím se občanské sdružení zabývá?

Východočeský tým organizace ROZKOŠ bez RIZIKA pravidelně působí v této oblasti od roku 2009. Cílem sdružení je prevence HIV a dalších sexuálně přenosných infekcí u žen poskytujících sexuální služby. Tým tvoří sociální a zdravotní pracovnice. Pravidelně navštěvují noční kluby a priváty, kde jsou poskytovány sexuální služby. Ženám nabízejí sociální a zdravotní poradenství a testy na HIV a syfilis zdarma. V roce 2010 bylo provedeno celkem 196 vyšetření na sexuálně přenosné infekce. Pokud pracujete v sexbyznysu a máte zájem o testy na HIV a syfilis zdarma, můžete sdružení kontaktovat na email: hradecko@rozkosbezrizika.cz nebo na telefonním čísle 777 180 006.