„Myslíme si, že by mohlo jít o spáchání trestného činu,“ uvedl člen kontrolní komise, který si přál zůstat v anonymitě, ale jehož identitu Deník zná. Podle kontrolní komise starosta údajně obcházel zastupitelstvo a mohl se dopustit zneužití pravomoci veřejného činitele.

„V roce 2007 zastupitelstvo neschválilo firmu Rekom jako zhotovitele komunikace u Kudrnů s tím, že bude jednat o levnějších nabídkách. Cesta byla přesto postavena firmou Rekom bez výběrového řízení a schválení investice zastupitelstvem obce,“ přiblížil jeden z nálezů komise její člen.

„Tak to není. Je to snůška blbostí, i když něco malinko tam je, drobnosti. Zatím se k tomu nebudu vyjadřovat, protože mě policie ještě nekontaktovala,“ sdělil starosta Ladislav Steklý. Věří, že z vyšetřování vyjde s čistým štítem.

Podle našich informací se podezřením začali zabývat chlumečtí policisté, ovšem případ záhy předali útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Jeho mluvčí Roman Skřepek se k záležitosti nechtěl s odkazem na zákon vyjadřovat. „Nezlobte se, ale jedná se o dotaz na konkrétní osobu, a na to vám nemohu odpovědět,“ prohlásil policista.

Podle starosty může být za posledním vývojem boj mezi dvěma tábory, které obec rozdělují už několik let.

Pravdou je, že spory mezi zastupiteli v Převýšově nejsou žádnou novinkou. Nejdivočejší v tomto ohledu byly roky 2002 a 2003, kdy se tady dokonce konaly mimořádné volby do zastupitelstva.

V té době létaly vzduchem nejen nadávky, ale také stížnosti na údajnou neregulérnost voleb, odchody z jednání zastupitelstva či oznámení na policii.

„Tenkrát nebylo nic prokázáno a skončilo to. Teď to bude podle mě stejné. Jsou to blbosti a je to nechutné,“ říká starosta. Věří si však i kontrolní komise, podle níž je vše podloženo.

Rozmíšky neutnuly ani poslední komunální volby na podzim roku 2006. V nich zvítězilo Sdružení pro Převýšov se ziskem téměř 45 procent hlasů. Druhým nejsilnějším subjektem se stali Zahrádkáři Převýšov s více než 29 procenty. O tři procenta hlasů méně získalo třetí Sdružení nezávislých.

JAK TO VIDÍ Arnošt Urban, právník a hradecký zastupitel města

Pokud je starosta vyšetřován policií v souvislosti s výkonem funkce, může dál působit na radnici?
Já si osobně myslím, že vyšetřování, byť v souvislosti s výkonem funkce, by nemělo být překážkou v další práci starosty. Pokud bude pravomocně odsouzen, tak mandát zaniká v okamžiku, kdy to vysloví zastupitelstvo, které by o tom mělo být informováno. Pokud se tak nestane, tak potom nastupuje ředitel krajského úřadu, který by měl požádat, aby se znovu sešlo zastupitelstvo a opět o této věci hlasovalo. Kdyby k tomu nedošlo, tak zánik mandátu vysloví sám ředitel krajského úřadu.