Starosta Převýšova na Hradecku Ladislav Steklý, kterého prověřuje policie kvůli údajným nesrovnalostem v hospodaření obce, se nemusí obávat, že přijde o část platu. Návrh opozičních zastupitelů koncem uplynulého týdne neprošel hlasováním.

„Podle zákona má starosta nárok na nula až sto procent mzdy. Navrhoval jsem snížení na čtyřicet nebo na třicet procent. Ale při poměru hlasů dva ku pěti jsme neměli šanci,“ uvedl člen kontrolní komise, který si nepřál zveřejnění jména.

Podle kontrolní komise starosta Steklý v minulých letech obcházel zastupitelstvo a mohl se dopustit zneužití pravomoci veřejného činitele tím, že rozhodoval o zakázkách za částky vyšší než sto tisíc korun bez vědomí ostatních zastupitelů. Projednávání kauzy na pátečním zastupitelstvu provázely ostré hádky, za které by se nemuseli stydět ani poslanci. Přibližně po hodině zastupitelé odsouhlasili usnesení, ve kterém podpořili starostu Steklého.

„Odsoudili jsme jednání části zastupitelů, tedy hlavně kontrolní výbor, za medializaci a kriminalizaci celého problému. Až skončí vyšetřování, podám zřejmě trestní oznámení a budu chtít minimálně omluvu,“ řekl starosta Ladislav Steklý.

Podle členů kontrolní komisi však zastupitelé svým rozhodnutím sami podkopávají židli. „Odskákali jsme to, protože to mělo zůstat pod pokličkou. Podpořili tak nezákonnou činnost starosty. Vždyť jde o trestný čin,“ řekl anonymní člen kontrolní komise obce.

Podezření opozičních zastupitelů v kontrolní komisi začali vyšetřovat chlumečtí policisté, případ ale brzy převzal Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. „Zatím byl u výslechu místostarosta a účetní. Mě si policie ještě nepředvolala. Jsou to nesmysly,“ dodal Steklý.
Už dříve ale pro Hradecký deník uvedl, že „něco malinko tam je, drobnosti“.