Před Dětskou klinikou hradecké fakultní nemocnice čeká v úterý ráno hlouček lidí. Těsně před devátou přijíždí prezidentská kolona. Prezidentský pár vítá hejtman Martin Červíček a ředitel nemocnice Aleš Herman. Během minuty mizí všichni v budově nemocnice. Dovnitř novináři přístup nemají.

„Prezidentský pár si během návštěvy kliniky prohlédl jednotku intenzivní a resuscitační péče pro patologické novorozence, které je součástí perinatologického centra. To zajišťuje specializovanou péči pro donošené a nedonošené novorozence, včetně novorozenců nejnižších hmotnostních kategorií z celých východních Čech,“ uvedl šéf komunikace nemocnice Jan Špelda. Prezident se také setkal s většími dětmi, které jsou na Dětské klinice hospitalizované a přivezl jim drobné dárky na Mikuláše.

Prezident Petr Pavel navštívil hradeckou fakultní nemocnici.
VIDEO: Prezident Petr Pavel přijel do Hradce Králové. Navštívil nemocnici

Následně se prezidentská návštěva přesunula na hejtmanství. Před úřadem postávalo několik desítek lidí, jedna z žen se s prezidentem pozdravila. Na hejtmanství se Petr Pavel setkal s vedením kraje a prezidentský pár poobědval s hejtmanem a jeho manželkou.

Podle prezidenta se mluvilo o řadě témat. Ocenil péči hradeckého kraje o dopravní infrastrukturu nebo snahu rozvíjet zdravotnictví. Připomněl také problémy regionu, jako je zajištění primární zdravotnické péče v některých odlehlých částech kraje, či stárnutí populace.

Petr Pavel také kritizoval nespravedlivé rozdělení daňových příjmů mezi obce a města: „Ukazuje se, že disproporce mezi městy, jako je Hradec Králové, Olomouc na jedné straně a Plzeň na druhé straně, jsou obrovské a neměly by být tak velké, skokové rozdíly.“

Zajištění hladkého průjezdu prezidenta je běžnou součástí prezidentských cest.
VIDEO: Všichni čekáme, jede pan prezident. Řidiči by měli počítat se zdržením

Mluvilo se také o dalších citlivých tématech, jako je financování školství nebo zdravotnictví. „Není to jen o objemu peněz, které do systému natečou, ale také o tom, jak efektivně je systém zorganizován, aby poskytoval co největší kvalitu služby,“ řekl odpoledne Petr Pavel.

Prezident se dotknul také dalšího ožehavého tématu hlavně příhraničních okresů, tedy populace vlka. „Tady bude nutné vést citlivě debatu o rovnováze mezi snahou mít v naší přírodě i tak vzácné a ušlechtilé zvíře, jako je vlk. Na druhou stranu musíme najít rovnováhu mezi chovateli a počtem vlků, protože není možné mít na relativně omezeném teritoriu vysoký počet dravé zvěře, která už nemá v přírodě žádného protivníka. Takže je třeba, aby počty byly regulovány jiným způsobem. Na něm se musíme domluvit,“ komentoval prezident problém, který se týká třeba Broumovska, kam zamíří ve středu.

Farmář Štěpán Vlček ze Svobody nad Úpou využívá k pastvě dobytka místní sjezdovku. V polovině červenci tam zaútočili vlci.
Vlci udeřili na Trutnovsku. Farmáři přišli o zvířata, odnesla to telata a ovce

Z Hradce Králové pak zamířil prezidentský pár do Nového Města nad Metují, kde navštívil firmy Elton hodinářská a další společnost vyrábějící hodinky, Bohematic.

Navečer pak Petr Pavel zamíří za dětmi do Dětského domova v Sedloňově na Rychnovsku, pro které má mikulášskou nadílku. Večer ještě prezident navštíví v Dobrušce Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad. Posledním úterním bodem návštěvy je od sedmi večer debata s občany v divadle J. K. Tyla Červeném Kostelci.

Ve středu dopoledne prezident navštíví broumovský klášter, setká se s patrioty Broumovska a na náměstí pozdraví občany Broumova a poobědvá se starosty regionu. Odpoledne je pak v plánu návštěva Muzea Krkonoš ve Vrchlabí a debata se starosty obcí na území Krkonošského národního parku.

Program návštěvy prezidenta v Královéhradeckém kraji

Úterý 5. prosince

 • 9.00 – 9.50 návštěva Dětské kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové
 • 10.00 příjezd prezidentského páru na Krajský úřad Královéhradeckého kraje
 • 14.00 – 14.50 návštěva firmy ELTON hodinářská, Nové Město nad Metují
 • 15.00 – 15.30 návštěva firmy Bohematic, Nové Město nad Metují
 • 16.00 – 17.00 návštěva dětí v Dětském domově, Sedloňov
 • 17.20 – 18.00 návštěva Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu, Dobruška
 • 19.00 – 20.00 debata prezidenta s občany, divadlo J. K. Tyla Červený Kostelec

Středa 6. prosince

 • 8.15 – 9.00 prohlídka broumovského kláštera
 • 9.00 – 10.30 setkání s patrioty Broumovska, restaurace v klášteře Broumov
 • 10.35 – 10.45 přechod na broumovské náměstí, pozdravení s občany
 • 11.00 – 12.20 oběd se starosty Broumovska, Centrum Walzel v Meziměstí
 • 15.30 – 17.30 Muzeum Krkonoš, Vrchlabí