„Má-li téměř jakýkoliv politik před ústy mikrofon, působí na něj jako afrodisiakum," začal jedním ze svých typických bonmotů úterní hodinovou diskuzi se studenty hradecké univerzity prezident Zeman.

Zmíněné pravidlo Miloš Zeman nenaplnil. Se studenty hovořil stručně a jasně. Což aula, do níž se vtěsnalo pět set lidí, několikrát ocenila hlasitým potleskem.

Ptali se na Ukrajinu i Evropskou unii

„Zažili jsme tu úplný lidský tok. Když jsme otevírali aulu, byla během dvou minut vyprodána," vtipkoval na besedě Ondřej Tikovský, kancléř univerzity, která se nyní pyšní prezidentovým podpisem ve své Pamětní knize.

Studenty zajímal prezidentův názor na Ukrajinu, i na to, zda by se měla připojit k Evropské unii. „Měla, ale za patnáct let," glosoval prezident.

Hned tři dotazy si připravil student politologie Jakub Novák. Ptal se například, zda by se neměla zakázat komunistická strana. „Pokud se její čelní představitelé vyjadřují tak, jak se vyjadřují, není to důvod je alespoň prověřit?" ptal se student.

„Myslím si, že váš návrh je naprostá pitomost," reagoval briskně Miloš Zeman a vzápětí dodal: „Když komunistickou stranu zakážete, tak se přejmenuje a bude pokračovat dál."

„Miloš Zeman je neuvěřitelně sečtělý a inteligentní. Bohužel své přednosti využívá k tomu, aby svoje protivníky znemožnil a poškodil," reagoval po besedě na prezidentova slova budoucí politolog Jakub Novák.

Některé otázky mířily i na odlehčená témata. „Jaký jste byl vysokoškolák?" chtěla vědět slečna Mašková.

„Teď se nadmu, pozor," varoval nejprve studenty Miloš Zeman. „Nafukuji se, můj objem se výrazně zvětšil," usmíval se prezident. „Byl jsem šprt. A proto  jsem absolvoval s červeným diplomem vysokou školu ekonomickou a můžu říci, že to nebylo nic těžkého. Chtělo to jen čas," dodal za smíchu auly.

„Řada z vás si jistě připravila otázku, proč jsem tak geniální, ale bohužel na ní nedošlo," řekl očividně dobře naladěný prezident, který přidal i anekdotu o tom, jak skončil v pekle.

Vysoká škola jako poděkování za návštěvu předala hlavě státu atlas Kladska, na kterém spolupracovali její studenti.

Veronika Skřivanová