Nejlépe chutná od maminky nebo od babičky. Ovšem většinou si člověk musí oběd uvařit sám nebo se spolehnout na kuchařské umění restaurací. Takto se stravovat ale není levnou záležitostí.

Pokud chcete ušetřit, musíte si uvařit sami. Hradecký deník porovnal ceny ingrediencí pro pět základních jídel. Kde najdete nejlevnější potraviny? Ceny potravin jsme prozkoumali ve čtyřech supermarketech v Hradci Králové.

Řízek a hranolky

Tradiční jídlo, které nechybí na stolech žádné domácnosti. Na řízek se hodí například vepřová kýta. Pro dvě porce postačí pět set gramů masa. K tomu čtyři sta gramů hranolků. Tuto kombinaci nejlevněji nakoupíte v Tesku. Dohromady utratíte 53 korun. Kaufland z vaší peněženky vytáhne o desetikorunu více. V Lidlu se připravte na cenu 70 korun a v Intersparu chtějí za oběd dokonce 78 korun.

Sekaná s bramborem

Relativně rychlý oběd může být sekaná z mletého masa. Na trhu najdete jak mleté vepřové a hovězí, případně jejich kombinaci. K tomu si můžete uvařit 400 gramů brambor, případně si vzít pouze chléb. Suverénně nejlevněji suroviny získáte opět v Tesku, za 33 korun. V ostatních třech obchodech je cenový rozdíl minimální. V Intersparu zaplatíte 53 korun, v Lidlu 54 korun a v Kauflandu 57 korun.

Květák s bramborem

Smažená jídla sice nejsou zdravá, ale květák je v Čechách také oblíbenou pochoutkou. Cenovou bombou je opět obchodní řetězec Tesco. Stejně jako za sekanou zaplatíte 33 korun. Na druhém místě je tentokrát Interspar, kde seženete hlávku květáku a čtyři sta gramů brambor za 38 korun. V Lidlu si připlatíte o korunu více a pokladní v Kauflandu vám nákup spočítá na 40 korun.

Šunkafleky

Jednoduchý pokrm z těstovin, do kterých můžete přidat například pět set gramů točeného salámu a samozřejmě vajíčko. Tuto kombinaci nejlevněji nakoupíte v Intersparu a to za rovnou padesátikorunu. V Kauflandu zaplatíte devětapadesát korun a v Tesku čtyřiašedesát korun. Lidl je v této kategorii mírně znevýhodněn, protože v nabídce točený salám neměl. Nahradit se dá například moravským uzeným, které je ale dražší. V tomto případě by oběd vyšel na třiaosmdesát  korun. K jejich přípravě se dají  použít nejen flíčky, ale v podstatě jakékoliv těstoviny v čele s kolínky.

Maso se špenátem

Bramborový knedlík, špenát a vepřová pečeně s kostí vypečená do zlatova. Kdo by dostal chuť na tento pokrm, bude muset sáhnout do peněženky hlouběji. V Tesku bude stačit osmdesát korun. V Intersparu a Kauflandu o tři koruny více. V Lidlu bez dvou korun zaplatíte sto korun.