„Přesná čísla ještě nemáme. Ale tragédií bylo rozhodně víc, než vloni. Vždycky mě dostane, když jsou mezi obměťmi děti. Letos jich bohužel bylo hned pět. Mezi mrtvými jsou také tři motorkáři,“ řekl vyšetřovatel vážných nehod Milan Pavliš.

První velká nehoda se odehrála koncem února v Předměřicích nad Labem. Třiačtyřicetiletý řidič nezvládl řízení staré škodovky, dostal smyk a narazil do stromu. Na místě zemřela osmadvacetiletá spolujezdkyně, šofér i přes okamžitou operaci podlehl zraněním v nemocnici.

Mladý pár nepřežil 24. července střet s vozem v lese u obce Ledce nedaleko Třebechovic pod Orebem. Jejich BMW dostalo v zatáčce smyk a vůz vjel do protisměru, kde se srazil s fabií. „Na vině byla rychlá jízda společně s totálně ojetými pneumatikami,“ řekl vyšetřovatel Milan Pavliš.

Ve stejný den se u Smiřic stala nejsledovanější nehoda letošního roku. Bývalý hokejový reprezentant a asistent trenéra HC Moeller Pardubice Ladislav Lubina zavinil kolizi čtyř aut, při které zemřel 61letý otec fotbalisty Vratislava Lokvence.

Lubina, který po nehodě utekl do polí a přihlásil se po několika hodinách, byl obviněn z ublížení na zdraví z nedbalosti s následkem smrti. Od soudu může odejít až s pětiletým trestem.

Nejvíc obětí, čtyři, si na konci října vyžádala havárie u hradecké křižovatky Koruna. „Šestadvacetiletý řidič opelu nezvládl průjezd zatáčkou a bokem narazil do stromu,“ popsala nehodu mluvčí policie Anna Pešavová.

Náraz byl tak silný, že posádku vymrštil z vozu na silnici. Přežila pouze patnáctiletá dívka, která zůstala zaklíněná v troskách auta.

Šofér se zřejmě lekl policejního vozu, protože podle hlídky náhle přidal. Při vyšetřování vyšlo najevo, že policii ujížděl také u Jaroměře. Pitva odhalila proč. Kromě alkoholu lékaři v jeho těle objevili stopy po marihuaně.

Tragická série pokračovala o týden později mezi Dolním Přímem a Lubnem. Audi, které řídila 30letá žena, dostalo při předjíždění ve velké rychlosti smyk a v protisměru narazila do boku fabie. Na místě zemřel viník a také 14letá dívka, která seděla připoutaná ve fabii v místě nárazu.