Zřejmě mnohé rodiny již nyní přemýšlí, kde prožít letní dovolenou a přitom příliš neutratit. Pravda, nabízí se možnost stanovat jen tak v přírodě, ale můžete narazit na soukromý pozemek, kde vás nepřivítají s otevřenou náručí, nebo v lese, kde pro změnu není příliš bezpečno.

Nejvhodnější jsou zřejmě kempy, které také na Královéhradecku nabízejí hned několik variant ubytování – v pronajatých chatkách, vlastních stanech nebo karavanech.

V krajské metropoli se nemusíte vydávat ani nikam daleko, za humny vás čeká kemp Stříbrný rybník. Za malý stan tu zaplatíte padesát korun, za velký šedesát korun a za auto s karavanem sto padesát korun. To vše při pobytu na dvě a více nocí.

V nedalekém Chlumci nad Cidlinou za stan pro dvě až tři osoby dáte třicet korun, za stan pro šest osob padesát korun, za chatku stokorunu. V kempu Lodín zaplatíte za stan velký dvě stě korun, za stan malý sto šedesát korun, za obytný nebo stanový přívěs pak dvě stě osmdesát korun. Za chatu pro čtyři osoby v sezoně – tedy od 1. června do 31. srpna – vydáte sedm set korun, za parkování osobního auta čtyřicet korun.

Počítat v každém případě ve všech kempech musíte s poplatky za osobu (v Chlumci nad Cidlinou například za osobu čtyřicet korun, za dítě do deseti let  třicet korun) nebo místním rekreačním poplatkem.

Výhodou pro některé majitele domácích zvířat je určitě fakt, že již dnes mnohé kempy nebrání tak jako v minulosti návštěvě rodiny se psem. Za psa v kempu Stříbrný rybník dáte padesátikorunu, musí mít zdravotní průkaz. Rovněž s padesátikorunou počítejte při pobytu domácího zvířete v kempu v Lodíně.

Kde rozdělat oheň? Hasiči vám poradí

Při rozdělávání ohně v přírodě je nutné v prvé řadě zvolit vhodné místo pro ohniště. To by mělo být vzdáleno nejméně 50 metrů od okraje lesa 
a v dostatečné vzdálenosti od budov a vůbec všech věcí, které se mohou vznítit. Pamatujte, že v lese lze rozdělávat oheň jen na vyhrazených místech! Zcela zakázáno je i rozdělávání ohně na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi. Oheň nezakládejte pod větvemi 
a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance nebo rašelině, ani 
v blízkosti stohů (od nich minimálně 100 metrů) či seníků. Létající jiskry nebo náhlý poryv větru totiž velmi snadno způsobí neštěstí. Kvůli podobné neopatrnosti lidí každoročně vznikají stovky požárů. Pro rozdělávání ohně je naopak ideální hliněný podklad. Opustit místo pálení můžete až poté, co ohniště důkladně uhasíte. Za silného větru nebo v období extrémního sucha byste oheň v přírodě neměli rozdělávat vůbec.