Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové na IV. interní hematologické klinice přibyl osvětlený panel, který zaznamenává osudy pacientů.

Pohled na statistiku je až zarážející. Každý den se objeví ve Východních Čechách jeden nový pacient se zhoubným krevním onemocněním.

Projekt Naděje pro ostatní, jenž mapuje životní osudy lidí, kteří si těžkou životní zkouškou prošli, má ostatním přinést povzbuzení.

Příběhy jsou důkazen nezdolnosti vůle

Naděje pro ostatní je projekt, který byl včera pokřtěn ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Osvětlený panel na IV. interní hematologické klinice přináší příběhy pacientů, kterým bylo diagnostikováno zhoubné onemocnění krve. Výstava má především inspirovat a povzbudit ostatní nemocné. Projekt však nemá sloužit pouze fakultní nemocnici, ale i jako povzbuzení pro podobné aktivity dalších českých nemocnic.

„Jedná se jen malou část příznivých osudů našich nemocných, přesto jsme rádi, že tito lidé našli odvahu svůj příběh sdílet s ostatními," uvedl primář kliniky David Belada.

Inspiraci k projektu získal před 15 lety na návštěvě jednoho z největších amerických onkologických center v Hustonu. Spousta příběhů „bojovníků proti nepřízni osudu" je velmi silných a poutavých. Léčba pacientů má dvě roviny. Tou první jsou léky, přístroje a podobně. Druhou rovinou je pak porozumění a empatie. A právě na to odkazuje výstava, na které je ke shlédnutí přes 20 životních příběhů.