Do akce Česko zpívá koledy, která se uskuteční už počtvrté, se přihlásilo 42 východočeských měst a obcí: 25 v Pardubickém a 17 v Královéhradeckém kraji. Největší zájem je na Orlickoústecku, kde se zapojilo 18 měst a vesnic, ale velký zájem byl i na jiných místech. Vyberte si jedno z nich a ve středu 10. prosince v 18 hodin přijďte. Přiveďte   rodinu a přátele a můžete se stát členy unikátního sboru náhodně sestaveného pro tento jediný večer.

Nadšené amatéry někde  podpoří známí zpěváci, například Petr Kotvald, Jakub Smolík či  operní pěvkyně Andrea Tögel Kalivodová, a také věhlasné sbory. Jinde lidem se zpěvem pomohou děti ze základních uměleckých škol či místní pěvecká sdružení. V Dobrušce  přizvali dokonce  mažoretky.

Koledy budou ve zpěvnících Deníku

Už je také jasno v tom, které koledy si účastníci přejí zpívat. V hlasování čtenářů regionálních Deníků zvítězily písně Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Den přeslavný jest k nám přišel a  Pásli ovce valaši. Po loňském výrazném úspěchu bude do letošního zpívání zařazena i oblíbená vánoční písnička  Vánoce, Vánoce přicházejí, která akci zakončí.

Zpěváci, kteří si nejsou zcela jistí tím, zda si u koled zvládnou vybavit text všech slok, se bát nemusejí. I letos vyjde speciální zpěvníček, kde budou texty koled, které byly vybrány v hlasování. Zpěvník bude 10. prosince vložen jako příloha do regionálních Deníků.

Nápad se zrodil na západě Čech

Nápad na společné koledování pochází ze západních Čech. V Plzni se lidé zpívající koledy scházejí na náměstí už více než deset let. Odtud se adventní zpívání šířilo do dalších měst a obcí západočeského regionu. Pak se této myšlenky ujaly regionální Deníky a podařilo se jim přivést ke společnému zpívání koled lidi v celém Česku.

Loni  v prosinci společně zpívaly koledy  desítky  tisíc lidí na 282 místech Česka i v zahraničí. Vánoční písně zněly na náměstích, návsích i v kostelích a obchodních centrech.

Také letos se očekává velká účast.  Lidí, kterým se líbí, že v jednu chvíli  společně zpívají stejné koledy jako obyvatelé dalších měst a vesnic a považují akci za zpříjemnění adventního času, přibývá.

Klíčovým partnerem akce jsou Český rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Pardubice: z koncertů v krajských městech odvysílají přímé přenosy a ve vesničkách pořídí do vysílání reportážní vstupy. Akce v krajských městech budou moderovat rozhlasoví moderátoři.

Kde zazní koledy?
Hradecký deník
Hradec Králové: Pivovarské náměstí. Zazpívají Jakub Smolík a Český chlapecký sbor, moderují J. Schmidt a R. Pacáková
Nový Bydžov, Lhota pod Libčany, Ohnišťany. Třebechovice pod Orebem, Chlumec nad Cidlinou

Krkonošský deník
Trutnov: před Uffem. Zazpívá ZUŠ Rudolfa Frimla.
Janské Lázně: před Kolonádou vystoupí sbor ZUŠ Broumov
Dvůr Králové: v zoo si zazpíváte se sborem místní ZUŠ

Pardubický deník
Pardubice: Pernštýnské náměstí. Zazpívá Petr Kotvald.
Borek u Holic

Náchodský deník
Náchod: na pěší zóně
Česká Skalice: na Husově náměstí se představí sbor Pěnice

Jičínský deník
Nová Paka: Masarykovo náměstí. Zpívá sólista Národního divadla Aleš Hendrych a soubor Daráček.
Jičín, Veliš u Jičína, Libošovice, Dřevěnice, Butoves: Klub seniorů

Rychnovský deník
Dobruška: na náměstí F. L. Věka se představí dětský sbor Mezissimo a mažoretky Tyrkys
Kostelec nad Orlicí: u nového zámku vystoupí pěvkyně Andrea Tögel Kalivodová a sbor Kvítek.
Opočno – Trčkovo náměstí

Chrudimský deník
Heřmanův Městec: u kostela sv. Bartoloměje zazpívá sbor Vlastislav a skupina Klíčenky.

Orlický deník
Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Brandýs nad Orlicí, Helvíkovice, Sádek, Česká Třebová, Černovír, Bojanov, Libchavy, Osík, Dolní Čermná, Rokytnice, Mladkov, Žamberk, Lichkov, Jablonné nad Orlicí, Králíky, Luková

Svitavský deník
Litomyšl,, Oldřiš u Poličky, Brněnec, Rohozná, Želivsko.