V obou žebříčcích nejúspěšnějších škol se umístily dvě základky z Hradce Králové. Jednak církevní škola patřící pod Biskupské gymnázium a pak také Základní škola Úprkova. Jaké další školy jsou na Hradecku úspěšné? Dozvíte se v přiložených tabulkách.

Přijímací zkoušky z matematiky jsou noční můrou mnoha dětí. V přípravě mohou pomoci i příklady, které najdete v článku. Ilustrační snímek
Test k přijímačkám na střední školu: Vyzkoušejte si matematiku a český jazyk

„Jsou tady důslední a přísní a dětem nic neodpustí,“ říká o Úprkovce maminka deváťáka Bára Machová. Základku z hradeckých Malšovic s manželem vybrali právě díky dobrým referencím a úspěšnosti přijetí dětí na střední školy: „Možná mají dobré výsledky i díky svému renomé. Úprkovku si často vybírají rodiče chytrých dětí a to je pak vidět i na úspěšnosti v přijímacích testech na střední,“ myslí si paní Bára.

Tady válí v češtině

Nejúspěšnější školy na Hradecku dle výsledků přijímaček (v procentech)

ZŠ Úprkova, HK             64,14
Církevní ZŠ, HK             63,78
ZŠ Předměřice n. L.        62,87
Masarykova ZŠ, HK        61,96
ZŠ Všestary                   61,26

Základka patří se 460 žáky k těm větším v Hradci Králové a při zápisech do prvních tříd je o ni velký zájem. Ve srovnání s ostatními školami z Hradecka dopadli její deváťáci nejlépe při přijímacích testech z českého jazyka. Z matematiky pak byli třetí. „Důležitá je podpora rodiny a motivace samotného žáka. Ale samozřejmě je to i kvalitní prací učitelů a podmínkami, které dětem vytvoříme,“ zamýšlí se ředitel ZŠ Úprkova Petr Lehký.

Přijímací zkoušky na Mikulášském gymnáziu v Plzni.
Jak jsou na tom žáci v ČR? Přijímací zkoušky zvládají nejlépe ti z větších měst

Základní školy zájemce na přijímačky speciálně připravují a stejně tomu je i v té malšovické. „Každoročně pořádáme přípravu k přijímacím zkouškám z matematiky a českého jazyka,“ vysvětluje Petr Lehký a připomíná, že děti si mohou také přijímačky vyzkoušet.

„Je to skvělá věc, kterou připravil magistrát města. Děti přijímačky nanečisto dělají na jiné základní škole v Hradci a tam se také vyhodnotí. Takže vlastně čelí i stresu z cizího prostředí, jaký zažijí při skutečných přijímačkách,“ myslí si ředitel školy, která nově otevřela opravený pavilon s odbornými učebnami a zelenou střechou pro výuku pod širým nebem.

Zdroj: Jiří Fremuth

Ještě úspěšnější pak byla základní škola, která patří pod hradecké Biskupské gymnázium. Její deváťáci měli největší úspěšnost při přijímacích testech z matematiky a v češtině pak byli v průměru posledních pěti let druzí.

Tady válí v matice

Nejúspěšnější školy na Hradecku dle výsledků přijímaček (v procentech)

Církevní ZŠ, HK             50,34
ZŠ Libčany                    50,25
ZŠ Úprkova, HK             50,18
Masaryk. jub., Černilov  49,59
ZŠ Smiřice                    49,29

„Za prvé se věnujeme přípravě na přijímačky, takže máme otevřený kroužek, do kterého mohou chodit děti jak z páté, tak deváté třídy. Potom máme určitě solidní a kvalitní učitelský sbor,“ vysvětluje úspěšnost v testech svých žáků ředitel Biskupského gymnázia, církevní ZŠ, MŠ a ZUŠ Hradec Králové Jiří Vojáček. Na základní školu v historickém centru města chodí 250 dětí. Většina zdejších dětí pak míří na střední školy, nejčastěji na gymnázia.

Na Hradecku ale často uspěly i menší školy z okolí krajského města. Jednou z nich je Masarykova jubilejní Základní a mateřská škola v Černilově. Zdejší děti se umístily v žebříčku úspěšnosti za posledních pět let na čtvrtém místě. „Snažíme se s našimi pedagogy nastavit systém sdílení osvědčených zkušeností v rámci různých předmětů, tedy nejen matematiky a to nám pak společně s individuálním vedení žáků pomáhá docílit dobrých výsledků,“ vysvětluje ředitel devítiletky, kam chodí 360 dětí, David Kubíček. Také tady mají pro deváťáky kroužek přípravy na přijímací zkoušky.

Jak a podle čeho jsme vybírali nejlepší školy

Co znamenají čísla u škol? Jde o průměrné procento dobře vyřešených úkolů z matematiky nebo českého jazyka žáky na dané škole v přijímacích testech za posledních pět let. Číslo 50.00 tedy znamená, že žáci vyřešili v průměru polovinu přijímacího testu.

Do výběru jsme zahrnuli všechny školy z daného okresu, které měly minimálně 20 žáků v devátých třídách, kteří dělali přijímací testy.

Kvůli relevanci dat jsme se zaměřili pouze na přijímací zkoušky na čtyřletá studia (téměř 90 procent všech) a vynechali jsme přijímačky na víceletá gymnázia

Zdroj: prijimacky.ai a Cermat

Vysoká úspěšnost žáků u přijímaček ještě neznamená, že taková škola je ta nejlepší. Ze statistických údajů Cermatu totiž nelze přesně zjistit, zda se na přípravě žáka k přijímačkám podílela pouze škola, nebo žáka k důležitému kroku připravili, třeba i připlacením soukromého doučování, jeho rodiče.

Mohlo by vás zajímat: Šroubovice u knihovny ukazuje, jaký vliv mají geny na vznik vzácných onemocnění

Zdroj: Deník/Michaela Horynová