Stejné „děsy“ prožil i patnáctiletý Filip Langhammer z Hradce Králové, který si přeje dostat se na Gymnázium J. K. Tyla. „Při dni otevřených dveří na mě škola udělala dobrý dojem. A při výběru také trochu zapracovali rodiče,“ prozradil hned na úvod.

Ranní cesta do školy pro něj byla skoro utrpením. Už čtrnáct dní před přijímačkami prý měl po ránu žaludek jak na vodě. „I když jsem se učil ony dva týdny od rána do večera,vůbec jsem z toho všeho neměl dobrý pocit. Moc jsem si nevěřil,“ popsal své ranní Filip.

„Naštěstí jsem potkal pár svých kamarádů, a pocit nervozity a strachu ze mne spadl. Hned jsem se uvolnil, a bylo to trochu lepší,“ dodal Filip. Jako první absolvoval v osm hodin ráno test obecných studijních předpokladů. „Byl nejtěžší. Měli jsme zadaných šedesát úloh a na vypracování jsme měli jednu hodinu,“ uvedl bezprostředně po zkoušce. Půlhodinovou pauzu mezi testy prožil už poměrně v klidu. „Chtěl jsem jít ven na vzduch, ale škola byla zamčená. V duchu jsem si říkal, že matematiku musím zvládnout v pohodě a češtinu už přežiju,“ prozradil klidným hlasem.

Druhý z testů se mu podařilo vyplnit téměř celý, takže z učebny vycházel s dobrým pocitem. Teď už ho čekala jen poslední čeština. „Nakonec byla nejlehčí. Posledních deset minut jsem už jenom čekal, až všichni ostatní dopíšou,“ řekl.

Na výsledky si musí ještě počkat, ale pokud by se nedostal, nic se neděje. „Docela si věřím, ale když to nevyjde, tak se svět nezboří. Zkusím to jinam,“ dodal.(sir)

TERMÍNY DRUHÉHO KOLA ZKOUŠEK

Ne všechny střední školy vyhlásí druhá kola přijímacího řízení. Zde je přehled těch, které tak učiní.

 Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky – 29.4. do oboru Ekonomické lyceum pro aktivní sportovce a další zájemce

 SOU služeb – termín není znám, rozhodne se teprve po výsledcích prvního kola

 SOŠ a SOU Hradební – 24.4. druhé kolo talentových zkoušek do oboru Umělecký kovář a zámečník

 Střední průmyslová škola – termín není znám

 SUPŠ HNN – 12.5. do třech oborů

 Střední průmyslová škola stavební – 7.5. do oborů Geodézie a Technická zařízení budov

 Střední škola služeb, obchodu a gastronomie – termín není znám

 SOŠ a SOU Vocelova – druhé kolo bude vyhlášeno teprve podle výsledků z prvního kola

 První soukromé jazykové gymnázium – 28.4.

 SOŠ podnikatelská – 28.4. do oboru podnikatel pro obchod a služby

 Soukromá obchodní akademie a Vyšší odborná škola cestovního ruchu – 22.4.