Usmívající se Lisa Simpsonová spolu s obrázkem tisícikoruny mají upoutat pozornost všech potenciálních studentů SOŠ a SOU Hradební v Hradci Králové.

Škola se rozhodla jít do boje o nové studenty naplno a nabízí jim měsíční kapesné. I to totiž může stát za rozhodnutím rodičů, kam dát dítě po základní škole.

„Takhle štědří jsme ale jen prostřednictvím kraje,“ vysvětluje zajímavou náborovou kampaň školy zástupce ředitele Karel Kubza. „Ten se takto rozhodl podpořit studium oborů, o jejichž absolventy je u firem největší zájem. To jsou většinou zároveň ty, o které není mezi dětmi skoro žádný zájem – tedy obory strojírenské a některé elektrikářské.“

Kromě kapesného úspěšní studenti bez neomluvených hodin a s výborným prospěchem dostávají s vysvědčením i finanční bonus. Ani peníze však už podle vedení školy nejsou dnes pro děti a jejich rodiče dostatečnou motivací.

O tom ví od letoška své i jinak velmi žádaná Obchodní akademie a Jazyková škola v Hradci Králové v Lipkách. Ta na srpen vypsala dokonce čtvrté kolo přijímacího řízení. „To se nám ještě nikdy nestalo,“ říká šokovaný ředitel školy Robert Toman. „Námi nabízené obory jsme vždy naplnili hned v prvním kole. Nevím, čím to je, zda je méně dětí nebo jestli se zalekly náročnosti přijímacích zkoušek. V každém případě je to stav, na který nejsme zvyklí,“ doplnil.

Za vším podle ředitelů škol vězí nový, tříkolový systém přijímacích zkoušek. „Ten nám velmi komplikuje život. Jen pro názornost – přihlášek ke studiu jsme obdrželi 265, zápisových lístků se nám ale sešlo jenom 50. A to ještě nemáme jistotu, že k nám všichni žáci nastoupí. Dokonce i prvního září mohou vzít svůj lístek zpět a nastoupit na úplně jinou školu,“ přibližuje systém ředitel.

Pro školy to například znamená, že nemohou plánovat rozvrhy. „A jelikož ani nevíme, kolik dětí v září skutečně budeme mít, nevíme ani, jaké úvazky můžeme učitelům pro příští rok nabídnout. Pro kantory to znamená velkou nejistotu,“ popisuje neutěšenou situaci na středních školách a učilištích Toman.

Další školou, která vypsala už několikáté kolo přijímaček je Střední škola potravinářská Smiřice. „To je problém, který jsme avizovali už loni. Pro nás je tříkolový přijímací systém velmi nepřehledný, nákladný a časově náročný. Je to takový příběh se stále otevřeným koncem – do poslední chvíle nevíme, kdo k nám v září nakonec doopravdy nastoupí, dodává ředitelka školy Ema Baboráková.

KLÁRA NĚMEČKOVÁ