VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příjmením neochvějně vévodí čtyři N

Hradec Králové /INFOGRAFIKA/ - Asi nikoho nepřekvapí, že nejvíc lidí v republice se jmenuje Novák či Nováková. Ale jak jsou na tom další příjmení?

13.3.2018
SDÍLEJ:

MATRIKÁŘKY změny příjmení příliš často nevyřizují.Foto: Deník

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaká je četnost vašeho příjmení či kolik jmenovců máte ve svém okolí? Pokud se jmenujete Novák či Novotný, a to i v přechýleném rodu, nemá nad touto otázkou prakticky cenu přemýšlet.

Již dlouhodobě jsou to nejrozšířenější příjmení napříč okresy a kraji. Jen Nováků a Novákových je v celé republice 68 693 (drahých poloviček je 34 812). „Manželů“ Novotných je po republice rozeseto 49 239. I v této „rodině“ vévodí příjmení Novotná (24 963). O první čtyři příčky se tato příjmení dělí i na Hradecku. A to v pořadí Novotná (656), Nováková (645), Novotný (622) a Novák (601).

Nositelům těchto jmen rozhodně nechceme upírat, že jsou mezi nimi i známé osobnosti – zpěvák či rychlobruslařský trenér Petr Novák, ale jména spjatá s určitým místem, či známá příjmení, jež k danému místu patří, to už je trošku jiná matematika. Pokud se podíváme na samotný Hradec Králové, příjmení Hradecký či Hradecká je na jeho území 35. V celé republice pak 2328. I zde v počtu vévodí ženská linie (1209).

A co Králové? Po celé republice je rozeseto 10 012 Králů a 10 378 žen s příjmením Králová. Na samotném území Hradce Králové je pak 84 Králů a 92 „královen“.

Příjmením neochvějně vévodí čtyři N a ženský rod

Gočár, Kotěra, Ulrich. Tři příjmení, která jsou neodmyslitelně spjata s Hradcem Králové. Hradeckým statistikám četnosti jmen však nedominují. A to ani v četnosti napříč republikou.

Nejvíce Gočárů, Kotěrů a Ulrichů žije mimo město nad soutokem Labe a Orlice. A Gočárů je tak málo, že jim stačí jen dvě vizitky. A obě budou udávat jako adresu Benešov. To s Kotěry je to o chlup lepší. V celé republice nositelů jména tohoto původem brněnského urbanisty a architekta chodí 160. Nejvíce v Havlíčkově Brodu (27) a Praze (25). V samotném Hradci Králové je 5 pokračovatelů tohoto pro město významného příjmení. Nejvíce „potomků“ má bývalý hradecký starosta František Ulrich. Na mapě republiky najdeme 1006 Ulrichů. Ale v Hradci Králové jsou „jenom“ čtyři.

Ulricha politika neláká

Jedním z nich je Vladimír Ulrich, basista hradecké kapely Glad for Today. S významným hradeckým starostou ale příbuzný není, nebo o tom alespoň neví.

Na shodu jmen ho občas někdo upozorní, spíš ale v odlehčeném tónu: „Třeba si se mnou dá někdo sraz na Ulrichově náměstí a vtipkuje, že mám to náměstí hezké,“ usmívá se Vladimír Ulrich. Takové poznámky ale bere s humorem, se svým příjmením naráží na jiné problémy. Ačkoliv by mělo být jeho příjmení alespoň mezi Hradečany známé, lidé mají tendenci mu jméno komolit: „Často se mi stávalo, že po r lidé napsali ypsilon. Proto raději už dopředu říkám, že se píšu s měkkým i,“ popisuje své trable s příjmením Vladimír Ulrich. Příjmení Ulrich je pro lidi překvapivě záludné, občas lidé dokonce zpřehází ve slově písmena a Ulricha překřtí na Urlicha.

Bývalý hradecký starosta František Ulrich se mimo jiné zasloužil i o zboření hradeb a moderní přestavbu města. Díky jeho zásahům se Hradci dodnes říká Salon republiky. Vladimíra Ulricha architektura také zajímá.

Dokonce studoval stavební školu a chtěl pokračovat na ČVUT. Nakonec se ale rozhodl pro sociologii.

Ambice stát se starostou Vladimír Ulrich rozhodně nemá. Do politiky by se ale možná někdy zapojil. „Zatím ale ani nevím jak,“ podotýká. Mnohem raději by udělal díru do hudebního světa. Jeho kapela nedávno vydala nový singl a ráda by si zahrála třeba na festivalu Rock for People.

Jak na změnu příjmení:
- Záležitost změny jména nebo příjmení ve správním řízení řeší vždy matriční úřad podle místa trvalého pobytu žadatele nebo nezletilého dítěte. Změna příjmení podle zákona o matrikách se povolí, zejména jde-li o příjmení hanlivé nebo směšné, nebo je-li pro to vážný důvod. Příjmení, které si žadatel zvolí, není nikterak omezeno oproti žádosti o změnu jména. Zde jsou v některých případech vyžadovány znalecké posudky těchto jmen.

- Nejčastějším důvodem žádosti o povolení změny příjmení je rozvod manželství, když rozsudek o rozvodu manželství nabyl právní moci déle než před šesti měsíci. V těchto případech ženy nebo muži promeškali lhůtu, během které mají možnost se bez správního poplatku vrátit k příjmení, s nímž vstupovali do manželství.

- V loňském roce oddělení hradecké matriky řešilo 48 žádostí o změnu vlastního příjmení nebo příjmení nezletilých dětí.

- Správní poplatky jsou ve výši 100 Kč nebo 1000 Kč podle zákona o správních poplatcích.

Autor: Petr Vaňous, Michaela Horynová

13.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 92 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka - pokladní. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 92.1 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáte různorodou práci, kde se nebudete nudit? Baví Vás práce s lidmi? Máte zkušenosti s prací v maloobchodu nebo chuť se něco nového naučit? Pak máme zajímavou nabídku právě pro Vás!, , Prodejna HRUŠKA spol., s.r.o. přijme prodavačku!, Pracovní náplň:, • obsluha zákazníků, • práce na pokladně , • doplňování zboží na prodejně, • kontrola záruční lhůty a správnosti cen, • další práce, související s chodem maloobchodní prodejny, , Požadujeme:, • spolehlivost, • chuť pracovat, , Nabízíme:, • stabilní zaměstnání v české společnosti , • stravenky v hodnotě 60 Kč, • prémie dle obratu prodejny, • příspěvek na praní pracovních oděvů, • odměny při pracovních a životních výročích, • různorodou práci, • nástup dle dohody a možností uchazeče, • vstupní zaškolení přímo na prodejně. Pracoviště: H r u š k a , spol. s r.o. mo č. 653 severní 883/36, hradec králové, Severní, č.p. 883, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Božena Horáková, +420 495 541 790.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 16 000 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče PRACOVNÍK/-ICE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: PRACOVNÍK/-ICE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH, - PP na dobu určitou od 15.8. 2018 do 13. 11. 2018, - Náplň práce: péče o seniory v rámci komplexní ošetřovatelské péče 24 hodin denně, pomoc při oblékání a svlékání včetně speciálních pomůcek, pomoc při podávání jídla a pití, pomoc při aktivizačních činnostech, podpora soběstačnosti a nezávislosti seniorů v péči, - Požadujeme: vztah ke starým lidem, lidský přístup, organizační schopnosti, práce v týmu, schopnost učit se novým věcem, slušné a spolehlivé jednání, praxe výhodou, vzdělání v oboru či rekvalifikační kurz v oboru výhodou, - Nabízíme: mimořádné odměny, příspěvek na oběd, svačiny a nápoje na pracovišti, příspěvek na dopravu, příplatky za noční, odpolední, víkendové služby, práci ve svátek, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem, telefonicky nebo osobně (každé úterý od 9:00 do 10:00 hod.). Kontaktní osoba: Ing. Votavová Andrea, Ph. D., e-mail: 608 914 617, e-mail: andrea.votavova@votavova.eu. Pracoviště: Soukromé senior centrum nechanice s.r.o., Pražská, č.p. 20, 503 15 Nechanice. Informace: Andrea Votavová, +420 608 914 617.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti správy školství, kultury a zdravotnictví REFERENT/-KA ODDĚLENÍ VNĚJŠÍCH A MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: REFERENT/-KA ODDĚLENÍ VNĚJŠÍCH A MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ, - PP na dobu určitou 1 rok, nástup dohodou, pružná pracovní doba, - Náplň práce: zajištění činnosti v oblasti public relations (organizace akcí, propagační předměty, práce s absolventy, komunikace se sdělovacími prostředky apod.), sponzorské dary (kontrola sponzorských smluv, komunikace se sponzory), administrativní zajišťování mezinárodních vztahů fakulty, administrativní podpora v oblasti přenosu poznatků technologií (ochrana duševního vlastnictví, aplikovaný výzkum apod.), evidence doplňkové činnosti a smluvního výzkumu, - Požadavky: zkušenosti v oblasti vnějších vztahů (PR), znalost anglického jazyka, pracovní samostatnost a zodpovědnost, ochota učit se novým věcem, pečlivost, flexibilita, spolehlivost, ochota spolupracovat v týmu, velmi dobrá znalost práce na PC, ekonomické a logické myšlení, výhodou zkušenosti s projekty či granty , - Nabízíme: práci v prestižní vzdělávací a vědecké instituci Univerzity Karlovy, plný pracovní úvazek, pružnou pracovní dobu, 5 týdnů dovolené za rok, příspěvek na stravování, FAFÍK - dětská skupina (možnost využít služby dětské skupiny pro děti zaměstnanců fakulty), ČSOB motivační program (balíček nadstandardních výhod pro všechny zaměstnance), benefity UK (slevy a výhody pro zaměstnance UK u externích subjektů), osobní ohodnocení po zkušební době, - Strukturovaný životopis, motivační dopis, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání a souhlas k nakládání s poskytnutými osobními údaji zasílejte poštou nebo doručte osobně do 25. 6. 2018 na adresu: Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Ing. Lenka Vlčková - tajemnice, Akademika Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové., Obálku označte slovy: "Referent/ka Oddělení vnějších a mezinárodních vztahů"., Souhlas k nakládání s poskytnutými osobními údaji naleznete na www.faf.cuni.cz - úřední deska.. Pracoviště: Univerzita karlova, farmaceutická fakulta v hradci králové, Akademika Heyrovského, č.p. 1203, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Lenka Vlčková, +420 495 067 300,739 488 248.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 13 000 Kč

Pomocní kuchaři POMOCNÁ SÍLA V KUCHYNI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, pracovní doba od 6.00 - 14.30hod., pondělí, pátek, soboty a neděle volné, - Náplň práce: úklidové a pomocné práce v kuchyni a ve výdejně jídel, - Požadujeme: min. základní vzdělání, - Nabízíme: závodní stravování, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-tky, - V případě zájmu kontaktujte: Cejnarová Eva, tel.: 721 780 791, e-mail: evacejnarova@tiscali.cz, nebo se stavte na uvedené adrese. Pracoviště: Medos - stravování, s.r.o., Pražská třída, č.p. 322, 500 04 Hradec Králové 4. Informace: Eva Cejnarová, +420 721 780 791.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stavba nové větrné elektrárny ve Zlaté Olešnici na Trutnovsku,
18

OBRAZEM: Kolos v pohybu

Ilustrační foto.

Letní oprava silničního mostu zkomplikuje dopravu v Týništi

Radek Jaroš přespal na Sněžce, lanovkou se svezl po padesáti letech

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou /ROZHOVOR/ - Radek Jaroš je první český a patnáctý horolezec na světě, který zdolal všech čtrnáct osmitisícovek planety bez použití umělého kyslíku a pomoci výškových nosičů. Ke Koruně Himálaje chce přidat Korunu světa, vystoupat na nejvyšší hory všech kontinentů.

Nelichotivý primát vítěze

Královéhradecko - Krajský přebor fotbalistů - hodnocení sezony 2017/18:

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Boje v základních skupinách fotbalového mistrovství světa v Rusku jsou v plném proudu, v akci se už stihly představit desítky světových hvězd. Šampionát je vrcholnou událostí, kterou sleduje takřka celý svět. Přečtěte si největší zajímavosti o tomto mimořádném sportovním svátku. 

Mykologové objevovali hradecký lesní hřbitov z jiné stránky

Hradec Králové - Mykologicko-botanická exkurze do prostor malšovického lesního hřbitova a jeho okolí se konala v sobotu v královéhradeckých lesích. Pro zájemce ji uspořádaly Věra Samková a Tereza Tejklová z hradeckého Muzea východních Čech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT