Sedm nehod za týden

Za minulý týden přijela Horská služba (HS) zasahovat k sedmi nehodám, což její náčelník Josef Šifra nepovažuje za právě nízké číslo. Jedná se především o pohmožděniny, vykloubení a podobná zranění. Přestože Orlické hory nepatří k velehorám, ani tady by návštěvníci neměli přeceňovat své schopnosti a měli by zohlednit svůj věk i momentální zdravotní stav. Často jsou totiž příčinou nehod v horách kolapsy, mrtvice či infarkty.

„Podobný případ se odehrál nedávno, ovšem na polské straně hor. Přesto jsme tam zasahovali. Cyklista zkolaboval následkem srdeční příhody a nakonec, bohužel, zemřel,“ upozornil Šifra.

Nejohroženější skupinou jsou cyklisté

Začalo také období travního lyžování a jízd na různých motokárách, trojkolkách či koloběžkách, tady však k mnoha úrazům nedochází. K těmto sportům, jež se provozují na sjezdovkách, dostanou zájemci v půjčovnách příslušné ochranné vybavení a většinou jsou pod dohledem instruktorů.

Nejohroženější skupinou zůstávají cyklisté, Šifra upozorňuje, že nebezpečí hrozí v zatáčkách, na mokrém terénu, písku, především při jízdě z kopce. Často se však zraní i pěší turisté. Člen Horské služby Josef Hepnar potvrzuje, že si naposled například turista při pádu vykloubil rameno.

Aktivní sportovec Jan Jelínek, který se věnuje triatlonu a různým vytrvalostním sportům a týdně najezdí na kole 300 až 500 km, doporučuje, aby lidé nevyráželi na novém horském kole hned do hor. Neumí na něm jezdit, neznají svoje reakce, nevědí, co kolo udělá v těžším terénu, například na písku, kamenech apod. „Na závody bych samozřejmě bez přilby nejel a každému ji doporučuji,“ dodává Jelínek. Má zkušenost právě ze závodů, že při pádu, když praskne přilba, vydrží většinou hlava.

Také Jaroslav Karban z Informačního centra v Deštném v Orlických horách potvrdil, že cyklisté mají v horách často defekty a hledají cyklistický servis. Ten by jim měl ve středisku Orlických hor sloužit nejpozději od začátku prázdnin.