Seriál S Deníkem ušetříte

Chcete překvapit manželku nebo přítelkyni? Tak právě dnes, při svátku zamilovaných sv. Valentýna, máte tu nejlepší příležitost.

Jak nám v květinářstvích potvrdili, v současné krizi se příliš květiny nekupují, i když v krajské metropoli na květinářství narazíte téměř na každém rohu. Zákazníci totiž často šetří a dávají přednost nákupu levných kytic ve velkoobchodech.

„Zájem o nákup květin samozřejmě v poslední době klesl, krize se projevila i v našem odvětví. Je to bohužel dané tím, že se lidé snaží často šetřit a nakupují i ve velkých supermarketech, které prodávají květiny pod cenou. Ty je ale naštěstí nemají nikdy tak esteticky navázané, což dokáže pouze zkušený florista.“ upozorňuje Lucie Vitíková z květinového studia Vital.

Nespornou výhodou klasických prodejen s květinami je právě možnost nechat si uvázat kytice podle vlastních představ. V supermarketech, kde jsou květiny navázané předem, už zákazník takovou možnost výběru nemá.

Květináři tak zákazníky nadále lákají na originalitu, kterou v dnešní době mnoho z nich vyžaduje. Další předností nákupu v menších květinářstvích je fakt, že obchodníci kladou vyšší důraz na kvalitu prodávaného zboží. „Kvalita květin je různá. Souvisí s frekvencí prodeje, ale také na majiteli obchodu, zda si zákazníky chce udržet nebo provozuje pouze anonymní prodej,“ říká Jana Musilová z květinářství Saturnin.

Podle Libora Vondráka z hradecké Květinky U Kostela si k nim lidé cestu vždy našli. „Chodí sem sice méně zákazníků, ale kdo chce kvalitu, staví se u nás,“ uvedl Libor Vondrák. Jak dodal, nyní jsou největším hitem červené růže. „Jedna z nich stojí od osmadvaceti do osmdesáti korun, záleží na druhu a typu,“ doplnil Libor Vondrák.

Zároveň zajišťují dovoz, za kytici do 250 korun při doručení dáte stokorunu, do pěti set korun pak padesátikorunu a nad pět set korun je dovoz zdarma. „Je jasné, že u nás je ještě krize, ale nakupují u nás například lidé z Německa, aby udělali radost lidem tady v krajské metropole,“ dodal Libor Vondrák.

Totéž platí i pro květinářství Azalka v Chlumci nad Cidlinou. Jednoznačně nyní vedou růže a gerbery, růže u nich podle druhu stojí od devětadvaceti do sedmačtyřiceti korun, zatímco gerbery od třiceti do pětatřiceti korun. Dovoz po městě je zadarmo.

Anketa: Co vy, láska a Valentýn?

Júlia Špalková, předsedkyně Regionální obce Slovákov Hradec Králové:

Manžela jsem poznala na škole v Bratislavě a následovala jsem ho do Hradce Králové. Nebyli jsme jediný pár, ze kterého po škole vzniklo partnerství na celý život. Bylo nás dokonce pět. Pravda, sv. Valentýna neslavíme, ale pravidelně se scházíme v této době, protože máme s dcerou v jeden den společné narozeniny. Je to spíš shoda okolností. A když jsem hovořila s několika Slovenkami či Slováky, řada z nich do Hradce přišla nikoliv za prací, ale opravdu za láskou.

Štěpán Málek, výtvarník a hudebník, Hradec Králové:
U mne platí, že jsem porušil všechny zásady. Dal jsem se dohromady se studentkou a fanynkou rocku. Důležité pro nás je, že nám to vyšlo. Svatého Valentýna slavíme, ale na druhé straně se mi nelíbí komerce, kterou tento ryze americký svátek doprovází. V zásadě bychom měli být rádi za každý hezký den. A stačí třeba drobný dárek, který tomu druhému, blízkému udělá radost. Nemusí to přece být nic velkého a pompézního. A navíc to nemusí být právě jen na Valentýna.

(dok, pov)