Ve Spojených státech amerických je to obří cirkus, estráda, která láká jak fotbalové zápasy. Primárky, tedy volby, v nichž se vybírají dva kandidáti, kteří se utkají o křeslo prezidenta.

V Česku jde však o novinku – letos ji poprvé vyzkouší ODS. A dnes se primárky konají 
v Hradci Králové v Aldisu, kde budou volit členové strany 
z Královéhradeckého kraje. Celkem budou primárky trvat devět týdnů.

„Hlavní částí bude vystoupení obou kandidátů," přibližuje program mluvčí strany Tomáš Bartovský. O vítězství se utkají místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a europoslanec Evžen Tošenovský.

„Volba bude tajná," tvrdí mluvčí Bartovský. „Nepodporujeme jednoho, nebo druhého kandidáta. Záleží na názoru každého z volitelů," ujišťuje Věra Šenková, regionální manažerka ODS.

V kraji by mělo volit kandidáta na prezidenta necelých jedenáct set lidí, celkově v ODS 27 tisíc členů.

Po projevech politiků přijde na řadu diskuse – a při ní se ukáže, jestli i Česko zažije „pravé" primárky. Tedy americkou show…

Evžen Tošenovský

USA: Začínáme v „zapadákově"

- Nový americký prezident bude zvolen v listopadu. Bude to demokrat Barrack Obama, nebo někdo 
z jeho sedmi republikánských rivalů?
- Americké primárky, tedy souboj kandidátů na prezidenta, startují již od roku 1972 na začátku ledna 
v Iowě. Místní jsou na to hrdí – na autech vozí například nápisy First In Nation – tedy první z národa.
- Stát Iowa je přitom považován 
za „zapadákov", žijí v něm 3 miliony obyvatel. „V Iowě vybírají kukuřici, ne prezidenta," pronesl posměšně na adresu zemědělské oblasti republikán Jon Huntsman, který se letos také uchází o nominaci.
- Zásadním dnem je takzvané Volební superúterý (Super Tuesday). Například v roce 2008 (tehdy připadlo na datum 5. února) se v tento den konaly primárky v osmadvaceti amerických státech. V roce 2012 (6. března) proběhly v deseti státech. Proto zřejmě letos nebudou mít tak klíčový vliv na výsledek.