Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink spolu s rychtářem Slavností Královny Elišky přivítají zástupce měst na Labi Mělníka, Roudnice a Litoměřic. Starosta Mělníku Ctirad Mikeš předá 30 historických artikulí rychtáři a zástupci měst darují sazenice vinné révy primátorovi.

„Sazenice budou primátorem symbolicky vysazeny na jižních terasách, kam historicky patří, v pondělí  7. září ve 14 hodin. Obnoví se tak tradice vinařství přímo v Hradci Králové," uvedl zástupce Cechu českých vinařů Stanislav Rudolfský.

Artikule sepsané roku 1605 rychtářem a purkmistrem města Mělník jsou přísným souborem práv a povinností, která musí vinař dodržovat.

Artikule devatenáctá
Při snídaní a svačině po půl hodině a při obědě hodinu vinař s dělníky a déle nic má poseděti. Jestli že by mimo toto vyměření který v tom spatřen byl, má od p. perkmistra vězením strestán býti."
(Jedná se o doslovný opis)

Ve čtvrtek budou vína ze všech koutů světa bojovat v prestižní soutěži Hradecký pohár vína. V Hradci Králové jsou již nyní vysoce ceněná arménská vína, která pochází z nejstarších vinic na světě a izraelská pouštní vína z negevské oblasti nebo vína z Náhorní Karabachu.

Na cestě jsou vína z Nového světa, konkrétně z Chile, Argentiny nebo Kalifornie. Evropu mimo českých a moravských vín zastoupí například vína francouzská, italská, španělská, portugalská, německá, nebo rakouská.

„Hradecký pohár vína začíná ve čtvrtek v 9.30 hodin. Degustátoři musejí být výtečně připraveni, například nesmějí 10 hodin před začátkem soutěže nic jíst a nesmějí si například pastou čistit zuby," vysvětlil ředitel prestižní soutěže Petr Hůrka.

Vzorky pak budou moci lidé ochutnat právě na pátečním Svátku vína na soutoku.

Chybět nebudou speciality, jako je třeba RAW víno, pěstované s ohledem na životní prostředí a přirozený proces výroby bez chemie.

Hradec čeká sláva. Přijede královna
Ilustrační fotografie.Jako ve středověku se budou od pátku cítit obyvatelé Hradce Králové. Od sedmnácti hodin totiž na Velkém náměstí začínají staročeským jarmarkem Slavnosti královny Elišky. Večer návštěvníky ve 20.30 hodin čeká ohňový průvod od Muzea východních Čech zakončený ohňovou show. O den později se po ceremoniálu zvoníků v 9.45 hodin rozezní zvon Augustin na Bílé věži. Na Velkém náměstí nebude chybět středověké tržiště s ukázkami řemesel, rytířské ležení, historická hudba, dobové tance, kejklířská vystoupení, rytířská klání či pouliční divadlo. Zlatým hřebem pak bude příjezd královny Elišky a její družiny do města v 13.45 hodin. Od půl osmé večerní se rozezní tóny skupiny Arcus, diváci zhlédnou videomapping a závěrečný ohňostroj.