Během srpnových dní jsme pro vás připravovali profily a životopisy všech kandidátů na primátora Hradce Králové. Politici napsali pár slov o sobě a své politické kariéře.

Zároveň jsme jim položili tři otázky, které mají naznačit, kam jejich politické snahy budou směřovat. Jak vidí město Hradec Králové? Co je třeba změnit a jakým chtějí být primátorem.

Vy si tak můžete vytvořit lepší představu, kdo jsou a co nabízejí.


Martin Dvořák,
lídr strany Volba pro město

Životopis:
Martin Dvořák, narozen 11. 11. 1956 v Praze. Vystudoval pardubické gymnázium, Střední školu společného stravování v Turnově a Vysokou školu ekonomickou v Praze (obor finance). Je podruhé ženatý, má dvě dospělé dcery a jedenáctiletého syna.

Dosavadní kariéra:
Do roku 1990 pracoval ve Východočeském průmyslu masném jako ekonom, později jako technik a dělník. V březnu 1990 se stal místopředsedou Okresního národního výboru v Hradci Králové. V komunálních volbách 1990 byl zvolen primátorem Hradce Králové. Funkci primátora obhájil i v dalších volbách, v roce 1998 byl odvolán. V letech 1999 -2002 pracoval pro OSN v misi UNMIK v Kosovu, v roce 2003 působil jako člen mezinárodní okupační správy v Iráku. Od roku 2005 je zaměstnancem Ministerstva zahraničí, v letech 2005 - 2009 působil jako obchodní a ekonomický rada ve Washingtonu, v současné době je ředitelem odboru dvoustranných ekonomických vztahů na ústředí MZV v Praze.

Zájmy, koníčky:
Divadlo, literatura, hudba, sport a politika

Motto:
„Nebát se a nekrást.“

Odpovědi na otázky hradeckého deníku:

Co je prvním úkolem primátora? Co byste udělal jako první v této pozici?
Po složení primátorského slibu bych zřejmě musel odřídit zbytek ustavujícího zastupitelstva, volbu rady města atd. Ale hned po jeho skončení bych se asi chtěl sejít s nově zvolenými členy rady a zejména s náměstky a popovídat si s nimi, co si kdo z nás vlastně představuje, jaký očekávají styl práce vedení, jaké mají priority a kde očekávají případné vnitrokoaliční střety. Další den bych podobné setkání chtěl absolvovat s vedoucími úředníky magistrátu, tedy s tajemníkem a řediteli odborů a udělat si inventuru poděděných problémů. Teprve potom bych začal připravovat jednání s Atolem.

Jaká část Hradce Králové je podle Vás v nejzanedbanějším stavu a proč?
Myslím, že fatálně zanedbaná není žádná, žádná ale také není v úplném pořádku. Akutně je podle mne nutno řešit historické jádro (Velké náměstí), Benešovu třídu a Kukleny. Co se ale z mého pohledu v poslední době nejvíc zanedbalo a vyžaduje nejzásadnější změnu, je komunikace radnice s veřejností.

Čeho byste chtěl jako primátor dosáhnout?
Využít poslední možnost čerpat velké peníze z evropských fondů pro rozvoj města a udělat to tak, aby mi za to půl města nenadávalo.

V jakém okamžiku byste prohlásil z pozice primátora, že jste spokojený?
Spokojenost je pro primátora, stejně jako jakéhokoli manažera brzdou. Sotva se podaří něco úspěšně dokončit, už musí být na stole další projekt. A ten kolotoč končí až zvolením nového primátora. V takovém okamžiku bych byl spokojený, kdybych odcházel zdravý.