Během srpnových dní jsme pro vás připravovali profily a životopisy všech kandidátů na primátora Hradce Králové. Politici napsali pár slov o sobě a své politické kariéře.

Zároveň jsme jim položili tři otázky, které mají naznačit, kam jejich politické snahy budou směřovat. Jak vidí město Hradec Králové? Co je třeba změnit a jakým chtějí být primátorem.

Vy si tak můžete vytvořit lepší představu, kdo jsou a co nabízejí.

Vít Jedlička,
lídr Strany svobodných občanů

Životopis:
Vít Jedlička, narozen 6.9.1983 v Hradci Králové. Studoval na Biskupském gymnáziu v Hradci Králové, maturoval na Townshend International Highschool a poté vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze (bakalářský obor mezinárodní obchod).

Dosavadní kariéra:

Do roku 2009 působil jako obchodní ředitel v malé východočeské firmě exportující elektroniku. Mezi roky 2006 až 2009 působil jako jednatel královéhradeckého občanského sdružení Hkfree – internetové komunitní sítě.
Od roku 2010 působí jako předseda občanského sdružení Reformy.cz. Od září působí nově také jako zpravodaj amerického rozhlasového programu “Globální zpravodaj o svobodě” pro oblast EU. Je předsedou Strany svobodných občanů v Královéhradeckém kraji.

Koníčky a zájmy:

běh, plavání, potápění, windsurfing, inline brusle.

Motto:

„Stát je velká fikce, pomocí níž se každý snaží žít na úkor všech ostatních.“ – Frédéric Bastiat

Odpovědi na otázky Hradeckého deníku:

Co je prvním úkolem primátora? Tedy co byste udělal jako první v této pozici?
Jako první úkol primátora vidím potřebu přispět k vyřešení neúnosné situace ve věci Atol (ISP). Je nutné prozkoumat smlouvu s Atolem a podmínky vzniku této smlouvy. Pokud to bude možné, maximálně se zasadím o zneplatnění této smlouvy. Pokud se podaří smlouvu zneplatnit, je potřeba vyhlásit novou, transparentní soutěž a nabídky podrobit veřejné diskusi před výběrem vítěze. Je naprosto neúnosné, aby město stanovilo podmínky zájemci na 30 let dopředu. Dále považuji za výsměch spravedlnosti plánovanou pokutu 1,5 milionu korun od Úřadu pro hospodářskou soutěž. Ta pokuta postihuje rozpočet města, tudíž občany Hradce a nikoliv skutečné viníky.

Jaká část Hradce je podle Vás v nejzanedbanějším stavu a proč?
Nejzanedbanější je dle mého názoru magistrát a rozpočet města, ale k věci. Myslím si, že hlavním úkolem města je starost o kvalitní infrastrukturu. Tedy kvalitní silnice, chodníky, parkoviště a cyklistické stezky. Jako jedno z velmi zanedbaných míst vidím například pěší a cyklistickou dostupnost letiště, což způsobuje vážné problémy především během pořádání letních akcí na letišti.

Čeho byste chtěl jako primátor dosáhnout?
Mou prioritou z pozice primátora je vyrovnané hospodaření Hradce Králové. Schodek v rozpočtu z minulých let, který byl vytvořen na projektech jako například koupaliště, začíná být hrozivým. Nechci, aby město dopadlo stejně jako celostátní rozpočet a velmi si nepřeji, aby se postupovalo stejně jako na národní úrovni. Tedy tak, že pod hlavičkou „reformní a pravicové“ vlády se zvýší státní dluh o půl biliónu korun a jenom za úroky se bude ročně platit stejně jako za celý resort školství.

V jakém okamžiku byste prohlásil z pozice primátora, že jste spokojený?
V případě vyrovnaného rozpočtu města, vyřešené situace s Atolem, zprůhlednění veškerého počínání rady města a magistrátu. Situace, kdy jsou sice rozhodnutí o investicích na internetu zveřejňována, ale není možné zjistit jména konkrétních subjektů, je dále neúnosná. Rád bych viděl toto město bez obklíčení neekonomickými a neekologickými solárními elektrárnami, které vyrostly na základě dotací soukromým subjektům z peněženek všech občanů. Chtěl bych město prosperující, které nehází občanům klacky pod nohy a pyšní se nejnižšími poplatky a daněmi v ČR.