Během srpnových dní jsme pro vás připravovali profily a životopisy všech kandidátů na primátora Hradce Králové. Politici napsali pár slov o sobě a své politické kariéře.

Zároveň jsme jim položili tři otázky, které mají naznačit, kam jejich politické snahy budou směřovat. Jak vidí město Hradec Králové? Co je třeba změnit a jakým chtějí být primátorem.

Vy si tak můžete vytvořit lepší představu, kdo jsou a co nabízejí.

Leoš Kučera,
lídr strany Doma v Hradci

Životopis: Leoš Kučera, narozen 23. prosince 1973 v Pardubicích.

Dosavadní kariéra:
Od roku 2003 je ředitelem artkina Centrál Hradec Králové. Předtím byl zaměstnán v MF DNES (1997 – 2003) a v Novinách Vysočiny (1997). Dále pracoval v Ekocentru Pardubice – Centrum ekologické výchovy Paleta (1993 – 1997) a v Okresní správě pošt Hradec Králové (1992 – 1993).

Zájmy a koníčky:
Film, hudba, výtvarné umění, příroda, vysokohorská turistika, cestování.

Odpovědi na otázky Hradeckého deníku:

Co je prvním úkolem primátora? Co byste udělal jako první v této pozici?
Zorientoval se co nejdřív ve všem zděděném po předchůdci. Snad to nebude příliš velká archeologie nebo naopak příliš mnoho adrenalinu.

Jaká část Hradce je podle Vás v nejzanedbanějším stavu a proč?
Hradec Králové nemá naštěstí žádnou typicky zanedbanou čtvrť. Jsou ale místa, jako třeba část Kuklen, některá zákoutí na Benešově třídě, několik domů v Okružní či Resslově ulici, kde se moc dobře necítím. A asi ani místní. Důvody jsou dané historicky a bude chvíli trvat, než se je podaří odstranit. Často to ale není jen o penězích do obnovy a zvelebení takových míst. Jistý stav zanedbání, byť zcela odlišného, vykazují některé moderní zástavby v okrajových čtvrtích. Tam často chybí soudnost a trocha urbanistické a dopravní koncepce. Hlavně ale úcta ke krajině a přírodě.

Čeho byste chtěl jako primátor dosáhnout?
Aby byl Hradec Králové otevřeným a přátelským městem pro jeho obyvatele a atraktivním pro jeho návštěníky. Aby všechny veřejné projekty a zakázky měly transparentní vývoj a smlouvy neměly tajné pasáže a kličky.

V jakém okamžiku byste prohlásil z pozice primátora, že jste spokojený?
Kdyby většina lidí, kteří v Hradci bydlí, v něm měli i trvalé bydliště a mohli jsme dosáhnout té magické hranice 100 000 obyvatel. Město se ale stále vyvíjí a naopak jinde stárne, a tak je pořád co dělat. Nabyde-li člověk pocitu, že je spokojený, měl by trochu zbystřit, aby náhodou něco zásadního pro ten pocit nepřehlédl.