Zájem o služby Martina Dvořáka potrvdil předseda VPM a náměstek primátora Josef Malíř. „Ano, je jedním z kandidátů na primátora,“ řekl. Čtyřiapadesátiletý Martin Dvořák by v čele krajského města nestál poprvé, primátorskou funkci vykonával už v letech 1990 až 1998.

Pavla Finfrlová jako primátorka? Více info a diskusi najdete zde.

O primátorské křeslo zřejmě svedou boj také dvě ženy. Lídrem kandidátky ODS je totiž stávající náměstkyně primátora Pavla Finfrlová. Ve funkci by mohla nahradit stranického kolegu Otakara Divíška. Občanští demokraté mají co obhajovat, jelikož jsou výrazně nejsilnějším klubem v městském zastupitelstvu. V sedmatřiceti­členném orgánu mají 19 zástupců.

Primátorkou se může stát také poslankyně Hana Orgoníková, která do komunálních voleb vede kandidátku České strany sociálně demokratické. Na kandidátce překvapivě chybí některá známá jména, například někdejší radní Rostislav Jireš či krajský zastupitel Petr Luska.

Jasno o lídrovi už má rovněž Změna pro Hradec, která je koalicí nezávislých kandidátů a Strany zelených. V čele její kandidátky stojí jeden ze zakladatelů krňovického skanzenu a předseda základní organizace Orlice Českého svazu ochránců přírody Adam Záruba.

Kandidátka TOP 09 ještě nemá definitivní podobu, nicméně v souvislosti s adepty na primátora se skloňují tři jména. Jsou jimi ředitel jaroměřského finančního úřadu Milan Sommer, Richard Nádvorník a Jindřich Vedlich, blízký spolupracovník poslance Leoše Hegera. „Naši kandidátku hodláme představit ve druhé polovině července,“ řekl předseda královéhradeckého regionálního výboru TOP 09 Milan Sommer. Dodal, že na kandidátce se objeví i Leoš Heger, který se práci v zastupitelstvu nebrání, po primátorském postu však netouží.

„Dělat začínajícího poslance a začínajícího primátora je nemožné,“ řekl dříve.

Lídra Věcí veřejných zvolí přímo členové a příznivci prostřednictvím internetu. Strana jim nabídne šest jmen. Jsou mezi nimi například Ivana Bezdíčková, Jan Zechovský či Petr Stejskal.

Která jména na post primátora jsou ve hře?

Kromě Hany Orgoníkové a Pavly Finfrlové je lídrem jedné z hradeckých kandidátek i Adam Záruba. Hovoří se však také o návratu exprimátora Martina Dvořáka. Foto najdete v galerii.

ANKETA: Koho byste si představovali za primátora města?

Milada Smolíková

63 let, Hradec Králové
Mně by nevadilo, kdyby ve funkci zůstal pan Divíšek. Pro Hradec Králové toho udělal hodně. Akorát se mi nelíbí Atol, ale to byla podle mě spíš věc jiných lidí.
Pavel Heidler
73 let, Hradec Králové
Já tomu nerozumím, dění nesleduju, ale chtělo by to ve vedení města nějakou změnu. Při komunálních volbách se budu rozhodovat podle stran, kandidáty neznám.
Štěpán Černý
26 let, Hradec Králové
Nevím. Rozhodnu se až při volbách, přičemž volit budu podle strany. Se současným vedením města jsem celkem spokojen, až na parkovací systém. Ten mi hodně vadí.
Jaromír Mareš
75 let, Hradec Králové
Nemám o tom žádný přehled, až budou k dispozici kandidátky, tak si vyberu. Zřejmě vsadím na nějaké osobnosti, od kterých vím, co čekat. Městu vytýkám parkování.
Stanislava Karásková
60 let, Hradec Králové
Představu zatím žádnou nemám, ale myslím, že by to chtělo změnu. Stávající vedení města mi připadá takové zkostnatělé, uvítala bych trochu svěžího větru.