První otázku mu položila Ivana Bezdíčková:


Kdybyste získal postavení ve vedení města, jak byste se stavěl ke svému slibu, že jste ochoten prověřit všechny smlouvy, u kterých je zjevná jejich nevýhodnost pro město. Zejména, kdyby v nich figurovali vaši spolustraníci, což je velmi pravděpodobné, vzhledem ke koaličnímu uskupení, které doposud ve městě vládlo. Jaké osobní postoje byste zaujal?
Pochybuju, že bych opravdu někde právě tohle slíbil, ale v principu nemám problém s tím, aby se případné pochybnosti vzbuzující smlouvy prověřily, ani s důsledky. Mám ale pochybnosti, zda se takovým způsobem dá vůbec něco zjistit a natož napravit, a pokládám proto podobné nápady spíše za součást předvolební rétoriky. Mým prvotním zaměřením tedy bude spíše to, aby se nad smlouvami, uzavřenými po těchto volbách, už podobné pochybnosti vznášet nemohly. A k tomu hodlám přispět ať už jako člen vedení města, nebo jako zástupce opozice.

1. Kolik času chcete věnovat práci primátora?
Ještě si dobře pamatuju, že je to práce ne na celý úvazek, ale spíše na dva. Tedy deset i dvanáct hodin denně, soboty, neděle, svátky. Jsem na to připraven, vím do čeho jdu.

2. Která část města se vám líbí?
Pěkných míst je v Hradci spousta, ale já si asi nejvíc užívám nábřeží u Labe a parky, Jiráskovy sady považuju za trošku nedoceněnou krásu města.

3. Kam byste nejraději poslal buldozery?
Nevím o místě, které bych chtěl nechat jen tak zplanýrovat. Ale například Kukleny by podle mě potřebovaly velice zásadní obnovu, která by se na počátku bez buldozerů asi neobešla.

4. Jakou posloucháte hudbu?
Franka Cohena, Queen, Pink Floyd, Vaška Koubka, Radúzu, Kryštofa, na dlouhých cestách autem mě povzbudí Landa, ale když je čas opravdu poslouchat, pak Beethoven nebo Dvořák rovněž nejsou marní…

5. Kam rád jezdíte na dovolenou?
Kamkoli. Letošní dovolená kousek od Třeboně s vyjížďkami po celých jižních Čechách byla skvělá, ale nebudu se tvářit, že třeba v Kalifornii se mi to vůbec nelíbilo. Mám rád moře a potřebuju slunce k dobíjení energie.

6. Máte nějaké osobní vzory, koho?
Václava Havla, Vojtěcha Cepla (teď už vlastně oba), J. F. Kennedyho nebo Johna McCaina

7. Kolik času věnujete rodině?
Míň než bych chtěl.

8. Co rád jíte a kam chodíte na jídlo?
Mám radši lehkou a pestrou stravu italskou nebo středomořskou, miluju mořské plody. V Hradci jsem teď objevil úžasnou novinku pod jménem Koruna česká, ale nejlíp asi stejně vaří moje žena.

9. Chodíte rád za kulturou, kam?
Samozřejmě. Mám jakási citová pouta k hradeckým kulturním ikonám, jako je Drak nebo Klicperovo divadlo. S velkým potěšením se vracím na festivaly divadelní i jazzové. Ale užil jsem si během cestování po světě třeba i Metropolitní operu. A Praha toho dnes nabízí mnoho, ale i tak jsme stihli třeba jedno z posledních představení Vladimíra Dlouhého v Kalichu, nebo představení shakespearovského festivalu letos v létě.

10. Snášíte dobře kritiku, jste si vědom svých negativních vlastností, jaké to jsou?
Neznám moc mužských, kteří snášejí kritiku dobře, ale snažím se to naučit. Už vím, že mít někoho, kdo vám do očí řekne o vás i nepříjemnou pravdu, je tuze užitečné. A tak nejen díky upřímnosti svých přátel vím, že mezi moje ctnosti rozhodně nepatří trpělivost, že jsem někdy umíněný a někdy příliš zahleděný do své vize, takže neposlouchám, resp. neslyším jiný názor.

11. Jakou knihu jste četl naposledy a doporučil byste ji?
Právě dočítám knihu amerických detektivních povídek, kterou bych doporučil každému, kdo má nohu v sádře, tak jako se to teď přihodilo mně. V obdobích, kdy mám chuť na něco trošku závažnějšího, sáhnu obvykle buď po americké klasice od Hemingwaye přes Irwinga až po Hellera a Kazana, ale ujíždím třeba i na Marquézovi a Karel Čapek taky nikdy nezklame.

Otázka pro Pavlu Finfrlovou:
V současném zastupitelstvu má ODS nadpoloviční většinu a mohlo tedy za poslední čtyři roky prosadit cokoli. Proč jste přesvědčená, že po volbách bude ODS schopna napravit některé chyby, které udělala v tomto volebním období? Bude mít ODS mít ještě masivnější převahu v zastupitelstvu?