Sousedské slavnosti v Hradci pod názvem Zaber Hradec! mají za úkol alespoň v neděli 27. dubna oživit prostory Malého náměstí v centru.

Akce začíná v jedenáct hodin dopoledne, konec je v šest. „Pod výzvou Dones židli a vezmi i pro souseda! se připojujeme k trendu takzvaných sousedských slavností, které mají za cíl rozproudit mrtvá místa a poskytovat prostor pouličním umělcům, tvůrčím aktivitám a občanské komunitě," vysvětluje Martina Erbsová, předsedkyně pořádajícího spolku Kontrapunkt.

Na přípravě akce Zaber Hradec! se podílí řada královéhradeckých spolků, neformálních sdružení a dalších kreativních jedinců, zapojí se i místní obchůdky a kavárny.

Součástí nedělního dne bude bleší trh, vystoupí zde místní hudebníci a divadelníci, připraveny budou výtvarné dílny i šifrovací hra. Důležitou součástí setkání bude sousedský piknik, na který doufáme, donesou sousedé napečené domácí dobroty a podělí se o ně s ostatními.

Zahrajte si i šachy

„Chceme podpořit lidi, aby se naučili používat svoje město a přispěli k rozvíjení dobrých sousedských vztahů. Mohou si donést i svou oblíbenou deskovou hru a pak se při ní seznámit s novými lidmi," plánuje pořadatelka.

Zapojit se mají aktivní lidí i tím, že podpoří přípravu akce roznosem letáků, šeptandou, zasláním emailu nebo zapůjčením potřebného vybavení –  nádobí, grilu, stolu, židle, hry, a podobně.

Dalšími lokalitami, kde se budou slavnosti konat, jsou například Šimkovy a Jiráskovy sady, labská náplavka, a do budoucna organizátoři chtějí slavnosti rozšířit i do okrajových částí města.