Ten by měl být hotový v roce 2011. Náklady na nový územní plán, který zpracují architekti Tomáš Vymetálek a Patrik Kotas, se vyšplhají přibližně na 20 milionů korun.

„Zadání jsme konzultovali prostřednictvím webových stránek i s veřejností, přišlo kolem tří stovek připomínek od občanů, většinou se týkaly právě jejich pozemků, řešení dopravy či ekologických záležitostí,” uvedl Jindřich Vedlich, náměstek primátora. Definitivně zadání územního plánu budou na konci října schvalovat zastupitelé.

Práce na novém územním plánu město zahájilo na začátku letošního roku, když vypsalo soutěž na ideový návrh nového územního plánu. Jako nejlepší v červnu z 19 návrhů vybralo ideový návrh architektů Vymetálka a Kotase.

Návrh Vymetálka a Kotase rozvíjí současný okružní založení města dané plánem Josefa Gočára z první poloviny 20. století. Rozvojovou osu idea vidí západním směrem do části Kukleny směrem k dálnici D11.

Plán se zabývá i nyní nedostatečným dopravním spojením centra s Kuklenami. Nový plán by měl také přesněji definovat strukturu staveb, které budou moci v daném území vyrůst.

Zatím se město a investoři řídí územním plánem z roku 2000. Zastupitelé dosud v tomto plánu udělali kolem 250 změn.

K pořízení nového územního plánu město donutil stavební zákon z roku 2006, podle kterého musí mít každé město v Česku do konce roku 2015 vypracovaný nový územní plán nebo si musí udělat revizi současného. Hradec se rozhodl pro vytvoření nového plánu.

(hod, čtk)