Martin Hrach ze 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu v Pardubicích byl i jedním z účastníků setkání pravicových extremistů, který se v sobotu konal v Hradci Králové. Ačkoli se jako jiní maskoval kapucí a černými brýlemi, jeho armádní kolega jej na fotografii pořízené Deníkem bezpečně poznal.
"Je to on. Není pochyb," uvedl voják, který z pochopitelných důvodů nechce zveřejnit své jméno.

Hrach byl pro podezření z extremismu vyšetřován už na konci minulého roku. Protože se mu však nepodařilo prokázat, že spáchal trestný čin, nemohl být z armády propuštěn a v Pardubicích slouží dál.

"Nemáme zákonné prostředky, abychom mu mohli jeho závazek ukončit. V březnu příštího roku panu Hrachovi závazek končí. Armáda mu jej neprodlouží, o jeho službu nemá zájem," řekl velitel 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu Jiří Kývala. Hrachovy neonacistické aktivity jako důvod konce jeho armádní kariéry Kývala rezolutně popřel. Proč tedy velení k takovému kroku přistoupilo, odmítl sdělit.

"To, že jsou vojáci a městští policisté mnohdy aktivními neonacisty, není žádná novinka. Slouží u ozbrojených složek a jsou cvičeni v bojových taktikách. Měli by bránit republiku, ale sami pro ni znamenají velké nebezpečí," vysvětlil odborník na extremismus Ondřej Cakl.

I při královéhradeckém srazu, kterého se Hrach zúčastnil, vystoupili členové německé politické strany NPD, která si dělá nároky na území Sudet. Její předseda Per Lennart Aae zde volal po vytvoření německo-české říše.

Poté, co na konci minulého roku opět přibyly důkazy o prorůstání neonacistické scény s profesionální armádou, musí od letoška noví rekruti podepisovat čestné prohlášení o tom, že nepodporují hnutí podporující rasovou a národnostní nesnášenlivost. Vojáků ve službě se však takové prohlášení však už netýká.
"Pokud by zájemce o vstup do armády prohlášení nepodepsal, nesplní podmínky a profesionálním vojákem se nestane. V případě, že by některý z bodů porušil, mohl by to být důvod, aby jeho poměr byl ukončen. Vše by ale bylo posuzováno individuálně," uvedl náčelník Oddělení pro výběr personálu Oldřich Fišar.
Podle samotných vojáků je extremistů v armádě mnohem více. "U dělostřelců jich v Pardubicích ani tolik není, mnohem horší je to třeba u vojáků sloužících u průzkumu," uvedl zdroj Deníku.

S přispěním Jiřího Sejkory a Tomáše Kubelky