„Průměrná výše dotace je tak 115 tisíc korun," sdělil Michal Friček tiskového odboru kraje.

Dvojnásobek zájemců

Dotace se poskytují na výměnu nevyhovujícího kotle na tuhá paliva za kotel na pevná paliva, tepelné čerpadlo nebo za plynový kondenzační kotel. Cílem je snížení emisí z lokálního vytápění domácností.

Druhé kolo bylo vyhlášeno loni v září. Lidé posílali žádosti prostřednictvím webového portálu a částka byla vyčerpána za několik hodin. O dotace se přihlásilo téměř 1700 zájemců.

„Vyřazeno bylo 142 žádostí, tedy zhruba 8,5 procenta ze všech podaných, protože nesplnily podmínky výzvy," dodal Michal Friček.

Dalších 728 zájemců, jejichž žádosti byly v pořádku, ale dotace na ně nevyšly, je v takzvaném zásobníku, kde mají šanci získat prostředky z vratek, odmítnutých nebo nevyplacených dotací.

Chystá se další kolo

„Královéhradecký kraj však již nyní pracuje na přípravě dalšího kola kotlíkových dotací v obdobném rozsahu," uvedl radní Pavel Hečko, který je odpovědný za oblast regionálního rozvoje, grantů a dotací.

Navíc se ještě v prvním pololetí tohoto roku uvažuje o vyhlášení menšího kola, které bude ale zaměřené pouze na obnovitelné zdroje, tedy na tepelná čerpadla a kotle na biomasu.

V prvním kole se 100 milionů korun rozdělilo mezi 884 žadatelů. Průměrná výše udělené dotace se pohybovala kolem 113.000 korun. Do roku 2020 má být v Královéhradeckém kraji prostřednictvím kotlíkových dotací rozděleno zhruba 600 milionů korun.