Zbrusu nový přístroj, který stál v konečném součtu 12,5 milionu korun, nemůže být umístěn jen tak někde. A tak pro něj univerzita ve středu 15. ledna otevřela i úplně novou Laboratoř hmotnostní spektrometrie.

Že pořád ještě nevíte o čem je tu řeč? Pak jste na tom stejně jako většina ostatních smrtelníků. Laboratoř by, laicky řečeno, měla sloužit k určení těch nejmenších látek sledovaného vzorku, které vysoká škola využívá pro vědecké účely.

Čili pokud se bude univerzita snažit zjistit složení rostliny, léčiva, vody, nějakého biologického vzorku či různých stopových prvků v přírodě, přístroj práci provede  během krátké chvíle s přesností na ty nejmenší látky. V plynné fázi dokáže separovat i ionty.

Vysoká škola prý takovou pomoc uvítá často. „S neznámými látkami se tu setkáváme denně. Přístroj využijeme třeba při výzkumu léčivých rostlin, kde je velmi důležitá separace látek," vysvětlil nutnost hmotnostního spektometru vedoucí katedry analytické chemie Petr Solich.

Lepší a důstojnější podmínky ke studiu

Docent také doufá, že moderní technologie udrží na fakultě špičkové odborníky a umožní jim pracovat v lepších a hlavně důstojnějších podmínkách. „V Česku je zatím šest takových přístrojů.

V Královéhradeckém kraji jde o první exemplář. Podařilo se nám tak dotáhnout skóre na pardubickou univerzitu, která přístroj už také vlastní," usmíval se při otevření nové laboratoře Marek Exner z americké firmy Waters, jež speciální přístroj vyrobila.

Ten se dostával na půdu univerzity poněkud nestandardně. Cesta z Anglie, kde spektometr vyrobili, byla ještě poklidná. Potíže nastaly až 
v krajském městě při stěhování do čtvrtého patra budovy farmaceutické fakulty.

Do čtvrtého patra? Jedině přes balkon

Synapt G2 Si se nevešel ani do výtahu, ani na schody. „Nakonec jsme museli vyřezat část zábradlí na balkóně a spektometr dostat nahoru pomocí zdvihadla," přidává veselou historku Marek Exner.

Celá operace byla poměrně složitá. Muselo se totiž počkat i na ty správné klimatické podmínky. Aby nebylo ani bláto (zdvihadlo by mohlo zapadnout), ani velký vítr. Nakonec se  zadařilo. Z balkonu se spektometr už bez problémů dostal po chodbě až do laboratoře.

Veronika Skřivanová