Vedle škodovek mohli diváci obdivovat citroëny, jawy, volhy, ale nechyběly ani džípy spojeneckých vojsk. Nejstarším dědečkem automobilem byl Renault z roku 1919 Jana Zápotockého a motocykl Triumph model H Michala Horčičky, který vyrobili v roce 1916. Do Podkrkonoší dorazili i nadšenci ze zahraniční. Například s Volhou z roku 1958 přijel Fritz Georg z Berlína.

Krátce před polednem se automobily a motocykly vydaly přes Vrchlabí a Špindlerův Mlýn po horské silnici na Špindlerovku. Spolehlivost veteránů prověřilo při zpáteční cestě ještě stoupání na Benecko a sjezd do Jilemnice. K akci se tradičně připojil spolek přátel bicyklů. V dobových kostýmech vyrazili jako předvoj spanilé jízdy na speciální trať, neboť zvládnutí trasy do vrcholových partií Krkonoš by asi nebylo v jejich silách.

Milovníci historický aut se do Studence letos sjeli už potřetí. „Studenecké míle navázaly na akci veteránů, která probíhala v nedaleké obci Žďár. Pro neshody však byla zrušena a dva roky v Podkrkonoší žádné setkání historických automobilů a motocyklů neprobíhalo. Rozhodl jsem se proto, že na tradici zkusím navázat. Před třemi lety se tak na Jilemnicku zrodil první ročník Studeneckých mílí, který si okamžitě našel plno příznivců. Byl jsem rád, že už tenkrát k nám přijelo 95 historických vozidel. Letos nám do stovky chyběl pouze jeden jediný stroj,” sdělil pořadatel Jindřich Synek.

(jt)