Ta tradice se léta nemění – od toho je to přece zvyk.

Hosté expozice Regionální obce Slováků na hradeckých dožínkách si vždy na uvítanou dali Spišskou borovičku. Letos to však nejde – na dožínkách, které začaly v pátek, se nesmí kvůli metylové kauze prodávat nápoje obsahující více než 30 procent alkoholu.

„Spišská borovička má čtyřicet procent alkoholu, a proto o ni lidé přijdou. Ještě nikdy se to nestalo, vždycky jsme návštěvníky Dne slovenské kultury vítali tímto pitím," řekla předsedkyně obce Júlia Špalková. „Je to vžitá tradice, ale teď? Byli jsme zvyklí, že jsme se sami jako organizátoři sešli. A protože se často nevídáme, tak jsme si na uvítanou také dali skleničku. To si musíme  odpustit," zalitovala.

Alkohol se nesmí od čtvrtka prodávat kvůli nařízení vlády, jež tak zareagovala na devatenáct úmrtí lidí, kteří požili nápoje obsahující zákeřný metylalkohol.

„Jako pro všechny, tak i pro nás platí předpisy a pravidla," potvrdila Stanislava Ervová, generální ředitelka firmy Chovservis, pořadatele dožínek.

Dodržování zákazu prodeje alkoholu je – samozřejmě – nutné zkontrolovat. A od toho tu jsou městští strážníci. Na dožínkách už byli dokonce úspěšní, jeden ze stánkařů tvrdý alkohol prodával. „Omluvil se a bude dál kontrolován. Pokud ho chytíme znovu, přijde postih," řekl ředitel městské policie Miroslav Hloušek.

Jeho muže čekají o víkendu i další kontroly – v Hradci se koná Truck Fest a v neděli se hraje fotbalová liga.