Parkovací dům pro jízdní kola, který měl stát před obchodním centrem Futurum, nakonec našel své místo u hradeckého vlakového nádraží. Stavět by se mělo začít na konci května či začátkem června. Do měsíce by pak mohli cyklisté parkoviště využívat.

Modul je ocelová konstrukce ve tvaru osmiúhelníku se skleněnou výplní a vejde se do něj 116 jízdních kol. Objekt musí ladit s okolím, takže na něm stavitelé provedou drobné změny, aby vypadal kulatě.

„Oproti původním plánům k modulu přibudou trubky, na které se zavěsí plachty s motivem Hradce Králové. Vylepšením budou také bodová světla, která vytvoří dojem, že se válec točí,“ uvedl Hradeckému deníku Rudolf Bernart.

Ten je majitelem cyklistického obchodu a při své obchodní cestě po Tchaj–wanu narazil na systém parkovací věže a nápad netypického umístění bicyklů v Hradci Králové  realizuje.

„Pokud se osvědčí, tak bychom na dalších místech ve městě, která máme předběžně vytipována, rádi viděli podobné moduly,“ uvedl Deníku Jindřich Vedlich, náměstek hradeckého primátora.

Jeden modul sice stojí sedm a půl milionu korun, ale měsíční provoz systému spolyká pouze elektřinu, takže následné náklady jsou zhruba dva až tři tisíce korun. Výše poplatku pro cyklisty zatím není určena, ale měla by být minimální. „Uvažujeme také o platbě pomocí městské karty,“ dodal Jindřich Vedlich.

Obsluha parkovacího domu je jednoduchá. Cyklista přijde ke vchodu, zaparkuje své kolo a na oplátku dostane žeton, ve kterém je elektronický čip, jenž zaručuje návrat správného dopravního prostředku. Na řídítkách můžete nechat i přilbu či další věci, které při běžném uzamčení u stojanů lidé sundávají.