Valí to po Hradubické směrem z města. Blíží se ke křižovatce s ulicí Veverkovou, v tom jim padne oranžová, popřípadě červená. Jenže pálí to dál.

Auta (motorky, kola) vyjíždějící od Metuje musejí čekat – i když na jejich semaforu dávno svítí zelená.

Pokud vyrazí ihned po rozsvícení barvy značící jeď, mohou mít velký problém…

Důkaz? Například v pondělí kolem jedenácté dopoledne. 
Z deseti intervalů zelené na Rašínově třídě (lidově Hradubické) projela na oranžovou či červenou auta osmkrát. A to je velmi obvyklá statistika.

„Zaďáky" vedou
Ne! Střety auta jedoucího z Veverkovy ulice a vozu na Hradubické nevedou ve statistice nehod na křižiovatce u Metuje.

„Jsou to takzvané zaďáky," prozrazuje mluvčí krajské policie Jan Čížkovský.

O co jde? Auto na Hradubické zastaví na oranžovou – a do něj vlétne řidič uhánějící za ním.

„Zásadní chyba je na straně řidičů. Už na oranžovou mají zastavovat," upozorňuje mluvčí krajské policie Jan Čížkovský. „Problém na téhle křižovatce sledujeme, víme o něm," doplňuje.

Důvody chování řidičů jsou zřejmé. Zaprvé je na Hradubické povolená šedesátka, zadruhé se už cítí jako na výpadovce, tedy velké silnici.

Proto neradi zastavují, především tedy řidiči náklaďáků a kamionů.

Dalším faktorem je takzvaná vyklízecí doba. „Je přesně podle norem, tři vteřiny," vysvětluje Jakub Dušek, jenž má v technických službách na starosti semafory.

Jde o čas, který uběhne od chvíle, kdy na Hradubické naskočí červená, do momentu, kdy mají auta jedoucí z Veverkovy zelenou.

Hradecký deník se pokusil čas změřit. Na ručních stopkách, které jsou však samozřejmě poměrně nepřesné, se dobral číslu, které bylo opakovaně nižší než tři vteřiny.

„Je to tady často na hranici kolize. Změnit interval je možné, myslím, že by to i pomohlo ale někdo to musí zaplatit," říká Dušek.

Cena by se vyšplhala na 35 tisíc korun. Přitom například v pátek se na křižovatce udála nehoda, jejíž škoda byla vyčíslena na 70 tisíc. Podobná akce nedávno proběhla na začátku Pospíšilovy třídy, kde se také měnily dispozice semaforů.

„Ale především je nutné, aby řidiči zastavovali na červenou," souhlasí Dušek s kolegou od policie.