Hradecká „zuška" Střezina se měla co nevidět dočkat rekonstrukce za více než 160 milionů korun. Dělníci však zatím do školy nedorazí.

Oprava se totiž může zdržet kvůli problémům s veřejnou zakázkou. Jedna společnost totiž nesouhlasí s průběhem výběrového řízení.

„Město Hradec Králové jako zadavatel veřejné zakázky obdrželo od stěžovatele námitky proti rozhodnutí o jeho vyloučení a proti rozhodnutí zadavatele o výběru nejvhodnější nabídky," uvedl tiskový mluvčí magistrátu Petr Vinklář. Město v tuto chvíli připravuje rozhodnutí o podaných námitkách, přičemž svůj postup konzultuje s několika na sobě nezávislými právníky a advokáty. „Ti se specializují na veřejné zakázky, a v zákonné lhůtě rozhodnutí o námitkách odešle stěžovateli. O tomto rozhodnutí vyrozumí i ostatní uchazeče v soutěži," pokračoval mluvčí.

Pokud by výběrové řízení proběhlo bez komplikací, stavební práce by mohly začít ještě do konce července. „Pokud by rozhodnutí o námitkách vyvolalo další kroky, došlo by pravděpodobně k posunu termínu zahájení rekonstrukce o několik týdnů až měsíců," dodal Vinklář.

Hradec si na opravu školy vzal úvěr ve výši 160 milionů korun. Suma by měla být splacena do roku 2028. Celková investice do školy činí téměř 164 milionů korun. Hlavní částí projektu Střezina má být rekonstrukce bývalé pavilonové Základní školy Jih na Slezském Předměstí. V ní již nyní „zuška" většinu objektů využívá.

Jako druhá stálá budova škole zůstane Divadlo Jesličky, kde po opravě bude pokračovat literárně-dramatický obor. Třetí objekt v ulici Na Střezině se vrátí magistrátu.