Nového a moderního pomocníka získali královéhradečtí lékaři z I. interní kardioangiologické kliniky fakultní nemocnice. Za dvacet milionů korun zde totiž vznikla nová katetrizační laboratoř, šest milionů korun zaplatila hradecká fakultní nemocnice, zbytek pak ministerstvo zdravotnictví.

„Jedná se o přístroj nové generace. Léčba bude kvalitnější, zabudováno je zde také CT i další technologie. Většina výkonů se na pracovišti již dělala, ale přístroj nám umožní rozvoj hlavně při zákrocích na chlopních a vrozených vadách," vysvětlil Josef Šťásek, přednosta kliniky.

Operace zde probíhají bez chirurgického přístupu. Lékaři vše provádějí přes cévy bez nutnosti celkové anestézie a odpadají tak i mnohdy těžko hojitelné jizvy na hrudi po chirurgickém zásahu. V případě složitých výkonů je ale sál připraven i na chirurgické operace.

Další výhodou je, že nový přístroj vydává nižší dávky rentgenového záření a je tedy šetrnější jak k pacientovi tak i k lékařskému personálu.

„Přístroj máme jako první nemocnice v České republice. Jsem rád, že se povedlo vše zrealizovat," uvedl Roman Prymula, ředitel nemocnice.

Za rok klinikou projde zhruba tři tisíce pacientů, dvě třetiny jsou diagnostické výkony, třetina pak léčebné zákroky.

Současné vybavení a uspořádání umožní pracovišti udržet krok se současnými trendy v intervenční kardiologii ve výhledu osmi až deseti let.