„Skupina teenagerů od třinácti do devatenácti let je velmi riziková," upozorňuje mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. V minulém roce umřelo na dráze 20 teenagerů.

Její firma proto už tradičně vypravila takzvaný Preventivní vlak, kam zve studenty,  předvádí jim nebezpečí, jež je mohou potkat kolem železnice. A učí je, jak se jim vyhnout. V úterý a ve středu dlí modrá souprava v Hradci Králové na hlavním nádraží.

„Chceme upozornit na rizika spojená s hazardem nebo frajerstvím," říká Jakub Ptačinský, mluvčí ČD Cargo, nákladního dopravce Českých drah.

Ale zpět k příběhům. První vypráví o třech dívkách, které v létě místo k vodě vyrazily na nádraží. Sedly si na střechu vagonu, kouřily a dvě z nich chtěly po chvíli prozkoumat poklopy na střeše. Jenže když se zvedly, zasáhlo je 25 tisíc voltů z elektrického vedení. Jejich tělo se stalo vodičem, spojením s kovovou střechou vagonu. Ve druhém případě si děvčata chtěla ulehčit cestu do nákupního centra. Smetl je vlak v místě, pod nímž vede podchod mířící na druhou stranu kolejiště…

„Pokud se nám díky Preventivnímu vlaku povede varovat mladé lidi před zbytečným riskováním, a zachráníme tak třeba jeden lidský život, má tato akce smysl," tvrdí odborný poradce pro prevenci a bezpečnost na železnici Robert Drozda.