Zelenou dostala od zastupitelů stavba na zelené louce vedle Polikliniky III na Benešově třídě  v Hradci Králové. Zástupci města totiž schválili prodej téměř šesti tisíc metrů čtverečných firmě ELLA-CS, která se zabývá výrobou implantátů pro humánní i veterinární medicínu.

Návrh odsouhlasilo pětadvacet z pětatřiceti přítomných zastupitelů. Někteří, ale byli zásadně proti a Adam Záruba (ZPH a SZ, s Piráty) dokonce podal protinávrh, aby se pozemky neprodávaly.

„Ještě minulý týden usnesení znělo jinak. Bylo navrhováno vyhlásit výběrové řízení na základě toho, že se přihlásili dva zájemci. Proč najednou ta změna a navrhují se prodat pozemky jen jednomu: Je to vůbec legální?  Druhá věc je petice občanů, kterou bychom neměli přehlížet. Moravské Předměstí se zahušťuje a tohle je jedno z posledních ucelených míst, kde by šlo udělat kvalitnější zeleň.," uvedl Záruba.

Podle náměstkyně primátora Romany Liškové (HDK) se druhý zájemce nechtěl s městem bavit o záměrech, co chce na louce postavit. „Dali jsme tak přednost tomu, co už je jasné," dodala Lišková.

„Do rady města šel návrh na vyhlášení výběrového řízení. Došli jsme k závěru, že záměr společnosti ELLA je v zájmu města a druhý zájemce odmítl komunikovat o svém záměru, tak jsme rozhodli podle zákona věc nechat schválit zastupitelstvem," vysvětlil Arnošt Urban (HDK).

Nová pracovní místa a podnikání v krajské metropoli podporují všichni politici. Vadí jim ale zastavovat zeleň. „Jakákoliv výroba a zvýšení počtu pracovních míst klub KSČM podporuje. Na druhou stranu uvnitř obytné zástavby, kde na celém sídlišti není jediný park, zavádět další zahušťování prostoru a generovat další dopravu, nám připadá nadbytečné. Už dříve jsme chtěli najít jiné místo. Tento prostor se nabízí, aby se udržela zeleň. Jsme tak proti prodeji," dodal Lubomír Štěpán (KSČM).

Pro výrobce implantátů je lokalita ideální i díky své poloze nedaleko fakultní nemocnice i lékařské a farmaceutické fakulty. „Vážíme si rozhodnutí města a zvažujeme možnosti, jak v tomto případě vyjít vstříc a zmenšit uvažovanou plochu k zástavbě při udržení vývojové a školící činnosti včetně alespoň prototypové výroby. Názor občanů je pro nás důležitý. Nechceme být nevítanými sousedy. Firma se v minulém roce dostala mezi deset nejlepších firem z celé Evropy z třiceti tří tisíc přihlášených v oblasti inovace a to je závazek," uvedl  ředitel firmy ELLA-CS Karel Volenec.

Loni proti výstavbě také vznikla petice, která město ale neobměkčila.

Také další rovina se nelíbila zastupitelům ANO 2011 - cena. „Jakou cenovou nabídku předložila společnost ELLA. Ani jeden zájemce podle materiálů neuvedl cenu, za kterou chce pozemky koupit. Město nabídlo cenu za 2657 korun za metr čtvereční, což je o třicet procent méně než v případě prodeje pozemku u Aldisu společnosti ČSOB. Jde sice o jiné místo, ale vycházela cena ze znaleckého posudku?" zjišťovala na zastupitelstvu Monika Štayrová (ANO 2011).

Téměř patnáct a půl milionů korun za pozemek podle náměstkyně primátora Romany Liškové určil právě znalecký posudek.

Postaví parkoviště

Domečkova ulice nedaleko polikliniky na Benešově třídě by tak mohla v budoucnu vypadat lépe. Teď je z její části parkoviště, kde vozidla stojí na trávě a hyzdí okolí. Společnost ELLA-CS by tam ale v blízké době chtěla začít stavět svou budovu, aby se mohla přesunout z nyní již nevyhovujících prostor v Pod Strání.

Znečištění se obyvatelé podle ředitele firmy Karla Volence bát nemusí. „Materiály, se kterými pracujeme, nemohou být toxické, protože se dávají do těla. Vzduch ve výrobě čistíme, takže nemůžeme být u prašných cest, v prašných průmyslových zónách, protože bychom se nedoplatili při výměnách filtrů. Kamionů se lidé také obávat nemusejí. Naše výrobky se vejdou do osobního vozu. Teď jsme schovaní v paneláku a nikdo o nás neví, což je nejlepší vizitka čistoty," dodal Volenec.

Čisté prostředí

Město společně s firmou hledalo i jiné lokality. Žádná se ale neukázala jako ideální pro výrobu implantátů. Ve hře byla například ulice Heyrovského, ale kvůli prašnosti ze záměru sešlo. To byl největší problém všech uvažovaných míst. Podle komise místní samosprávy je lepší menší budova než panelový dům.