Na mzdy, ze kterých sotva dokážou vyžít, si dlouhodobě stěžují zaměstnankyně řetězce prodejen s textilem Vesna. Jejich situaci několik měsíců řeší i Odborový svaz pracovníků obchodu, zatím se však situace prodavaček podle jejich slov nezlepšila.

Přesto se dočkaly jistého posunu. Začalo totiž vyjednávání o nové kolektivní smlouvě na rok 2018. Firma a odbory budou jednat přes prostředníka.

Přímá dohoda nebyla možná, vedení firmy s požadavky odborů nesouhlasilo. „Jednání by mělo začít během několika dní, a to přes zprostředkovatele. Záruku dohody to neznamená, zprostředkovatel však navrhne nezávislou a objektivní dohodu, kompromis,“ uvedl právník odborů Ivo Grossmann. Podle něj je třetí nestranný pohled přínosem. Jak dlouho může jednání trvat, nechtěl Grossmann odhadovat. „Ale myslím, že během dvou, tří týdnů by mohl na stole ležet první návrh dohody,“ pokračoval.

Prodavačky Vesny dostávají podle odborů pouze zaručenou mzdu, někdy jim společnost do zaručené mzdy dokonce musí doplácet. Zaručená mzda garantuje nejnižší možný příjem, který musí zaměstnanci určitých profesí za svou práci dostat. „Nyní beru zhruba třináct tisíc korun čistého. Když zaplatím osm tisíc za bydlení, čtyři tisíce korun za jídlo, co mi zbude? Potřebuji léky, oblečení, boty,“ uvedla jedna ze zaměstnankyň Vesny, která ve firmě pracuje již řadu let, nyní jako vedoucí prodejny.

Prodavačky by si ideálně představovaly, aby se dostaly zhruba na sedmnáct tisíc korun čistého měsíčně pro vedoucí prodejny a patnáct tisíc korun měsíčně pro prodavačku.

Vedení společnosti dlouhodobě tvrdí, že jsou podmínky zaměstnanců adekvátní, jejich stížnosti považuje za diktát.

„Mzdy navyšovat chceme, ale chceme se soustředit na pohyblivou složku přímo navázanou na výkon zaměstnance či kolektivu každé prodejny, což nám připadá více spravedlivé a i více motivační než přidávat mzdu plošně,“ uvedla již dříve ředitelka Vesny Dagmar Havrdová.