V posledních dnech přibývají na zákaznické lince Skupiny ČEZ stížnosti lidí na podomního prodejce, který obchází nejen domácnosti v krajské metropoli.

Tento falešný obchodník, který se vydává za zástupce ČEZ Distribuce, zazvonil i u dveří N. Šimkové. „V pondělí mě navštívil podomní prodejce s nabídkou prodeje elektřiny a informoval mě, že ČEZ jako dodavatel energie končí a  bude jen distributorem. Mával letáčky ČEZ a chtěl podepsat novou smlouvu. Přišlo mi to zvláštní. Když jsem se podívala na smlouvu, bylo tam logo jiné společnosti. Ihned jsem ho vyprovodila a zavolala na zákaznickou linku ČEZ," popisuje svou zkušenost paní Šimková.

Zástupci ČEZ Hradeckému deníku potvrdili, že takové informace nejsou pravdivé.

Nejde o ojedinělou praktiku. „Je až neuvěřitelné, čeho jsou někteří tito obchodníci schopni, aby získali podpis na smlouvě. Vydávají se za pracovníky jiné firmy, nejčastěji ČEZ. Nabízejí nereálné slevy, někteří zákazníci si stěžují, že ačkoliv máme smlouvu s jejich údajným podpisem, tak nikdy nic nepodepsali. Setkali jsme se i s tím, že prodejce vyhrožoval odpojením elektřiny. Poté co paní odmítla smlouvu podepsat, vyhodil pojistky a čekal, až se na zanechané telefonní číslo zákaznice ozve," říká o některých praktikách Šárka Beránková, regionální mluvčí Skupiny ČEZ.

To ostatně potvrzují i další lidé. „Když se k vám nedostanou dveřmi, snaží se přijít oknem. Tak mi aspoň jednání jednoho z obchodníků připadalo. Snažil se nám vnutit smlouvu s tím, jak jsme málem hloupí a neumíme předvídat, když novou smlouvu nechceme podepsat. Jeden den odešel s nepořízenou a za týden stál před našimi dveřmi znovu, jestli jsme se nerozmysleli," uvedl pan Petr z Královéhradecka.

Energetici proto radí, aby zákazníci byli při kontaktu s obchodníkem obezřetní a důkladně si  smlouvu přečetli. Když zákazník smlouvu u dveří bytu podepíše, má právo do čtrnácti dnů, a pokud ještě nedošlo k dodání zboží či zahájení dodávky až do jednoho měsíce, od smlouvy odstoupit.   (bv, pov)

Jak nenaletět

- Zjistěte, co nabízí a jakou firmu zastupuje.
- Ověřte si totožnost, požadujte identifikační průkaz zastupující společnosti, případně i občanský průkaz.
- Všímejte si, jak prodejce jedná a jak je oblečen.
- Ptejte se na podrobnosti a požadujte veškeré materiály.
- Máte-li podezření na podvodné jednání, obraťte se na svého dodavatele nebo na Energetický regulační úřad.