Poslanci upozorňují, že studenti a důchodci možná od září přijdou o zákonem garantovanou slevu na jízdném.

Městská hromadná doprava bude ušetřena a případné sebrání výhod pro děti a seniory se jí netýká, jelikož je v odlišném systému financování než dálková doprava. Lidé v Hradci tak můžou zůstat klidní. „Senioři a mládež plné jízdné v dohledné době určitě platit nebudou. Rozhodnutí se týká hlavně dálkových spojů. My zatím stále máme slevy zejména pro studenty a pro držitele ZTP průkazu,“ řekl ekonomický náměstek hradeckého dopravního podniku Pavel Zákora.

Avšak lidé, kteří používají dálkové spoje, si zřejmě od září za své cesty připlatí. Vláda by ráda zrušila státem garantované jízdné pro studenty a důchodce.

„Kraj dává do dopravní obslužnosti přes půl miliardy korun ročně. To je vzhledem k objemu rozpočtu kraje obrovská částka.

Jakékoli odstoupení závazku státu od svých dosavadních finančních závazků by vedlo k otřesu celého systému dopravní obslužnosti. Kraj nemá peníze na to, aby nahradil podporu státu, kterou dává do veřejné dopravy,“ uvedl tiskový mluvčí krajského úřadu Imrich Dioszegi.

Současná vláda šetří, kde se jen dá a financování dopravy by tak mělo být, pokud návrh projde vládou, čistě v kompetenci krajů. Roční příspěvek vlády na MHD činí přibližně 3,7 miliardy korun.

„Případné rozhodnutí vlády by se v naší společnosti projevilo opravdu výrazně, a to zejména naředěním vlakové dopravy. Museli bychom kompletně předělat dopravní systém. Avšak zatím se jedná spíš o hypotézu než o konkrétní úvahu,“ přiblížil jednatel dopravní společnosti Oredo Vladimír Záleský, která se podílí na zajišťování regionální dopravy. Firma Student Agency má dokonce jasný názor na řešení celé situace. „ Předně nepovažujeme tento přístup za optimální. Namísto rušení fungujícího systému kompenzací pro skupiny zákazníků, jako jsou studenti, žáci, existuje řešení, jak ušetřit peníze - a to je soutěžit o dopravní obslužnost na železnici. To by přineslo přesně 600 milionů –úspory ve výši 15 procent ročně, které jsou právě zapotřebí do sy– stému na úhrady kompenzací za žákovské jízdné,“ řekl tiskový mluvčí společnosti Student Agency Aleš Ondrůj, který zároveň dodává: „Žáci a mladí lidé jsou atraktivní cílovou skupinou, takže bychom zvažovali nějakou nabídku, abychom je k cestování veřejnou dopravou motivovali.“