Zastupitelům Chlumce nad Cidlinou došla trpělivost. Opakované stížnosti obyvatel na nepořádek a hluk je vedli k tomu, že na některých prostranstvích se nesmí od ledna pít alkohol.

Hradec Králové má podobnou vyhlášku od roku 2000 a ještě ji několikrát rozšířil o další místa.

Například v Novém Bydžově podobnou vyhlášku, která by měla zakázat konzumaci alkoholu na veřejných místech, má zastupitelstvo schvalovat ve středu.

Trpělivost přetekla

„Upřímně řečeno, všem nám došla trpělivost. I ta má své meze. Vždy, když se trochu udělalo teplo, sjížděli se k nám lidé, kteří tu popíjeli alkohol, dělali nepořádek a rušili chodce. Vše se stupňovalo," vysvětloval tajemník chlumecké radnice Pavel Školník.

Jak dodal, na výtržníky neměli nic, jak by je mohli zastavit. Pokud je ale od ledna příštího roku přistihnou s alkoholem v ruce, buď je vykáží, nebo dostanou až tisíc korun pokuty. „Vybrali jsme  koridor v centru města, tak uvidíme. Zákaz platí především na Klicperově náměstí, týká se i školy a mateřských škol, zdravotních a sportovních zařízení či parků," uvedl Pavel Školník.

Centrum města si před opilci chrání také Hradec Králové. Vyhláška zastupitelstva se letos ještě rozšířila. Také tady platí sankce za tisíc korun nebo vykázání.

Vyhláška zákazu pití alkoholu tak například zajišťuje dohled nad lokalitami v okolí terminálu a přilehlé prodejny, Jateční plácek, veřejné prostranství v okolí Danety a kolem domu Harmonie na Benešově třídě, sportoviště Bavlna nebo vnitřní část historického centra. Ze seznamu se zákazem konzumace alkoholu nevypadnou po rekonstrukci ani Šimkovy sady.

Některá místa, kde se v Chlumci nebude smět pít

- Klicperovo náměstí;
- Klicperova ulice;
- areál Občanského centra (DDM);
- celý areál zámeckého parku;
- dětská hřiště za základní školou a v parku Nejsvětější trojice;
- park Nejsvětější trojice;
- areál základní školy;
- nábřeží J. Fučíka – pravý břeh;
- parkoviště u prodejny Lidl a chodník přiléhající k prodejně;
- parčík u Klicperova domu v ulici Riegrova;
- Sportovní areál pod sokolovnou;
- ulice Pražská.