Měl to být pilotní projekt, výstavní skříň českého zdravotnictví.

Ze kšeftu za 30 miliard korun ale nakonec nic nebude.

PPP projekt (Public Private Partnership), který jako systém spolupráce veřejného a soukromého sektoru měl přinést do pardubické nemocnice dvě miliardy korun, včera krajská vláda odpískala. A z neúspěchu obviňuje především odcházejícího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

Ani jedna ze tří firem, které byly ve hře o spolupráci, totiž doposud nepředložila žádnou nabídku.

Podle plánu měl soukromý investor nemocnici kompletně zmodernizovat a po dobu 30 let provozovat nemedicínské části zařízení. Během pěti let by nemocnice navíc získala na investice dvě miliardy korun.

„K zániku projektu přispěly především kroky dnes už exministra Julínka na konci minulého roku, kdy rozhodl o útlumu nemocničního traumacentra, onkologického centra, ve hře je i osud kardiologie. Celý projekt se tím stal pro Pardubický kraj nerealizovatelným,“ uvedl hejtman Radko Martínek.
Druhým hlavním důvodem je současná finanční krize, banky navíc nechtějí investorům poskytovat půjčky. Svou roli podle Martínka sehrály i problémy s novou právní formou nemocnice jako akciové společnosti. „Původní princip PPP projektu je v protikladu s následným vznikem akciové společnosti. Myšlenka PPP projektu na jiné úrovni než státní v podstatě skončila,“ uzavřel.

Kraj do přípravy projektu vložil 20 milionů korun, ty jsou tak nenávratně pryč. Pochybnosti o projektu měla už předchozí krajská vláda ODS.

Vítězná firma měla převzít na desítky let správu a údržbu majetku, energetiky, účetnictví a mzdovou agendu, úklid, prádelnu, správu parkoviště či ostrahu.