Od loňského jara funguje v Hradci Králové projekt RE-USE, jehož cílem je opětovné použití drobných předmětů, a tím zmenšení množství vznikajícího odpadu. Místa, kde je možné takové zboží za drobný finanční příspěvek pořídit, se nacházejí ve sběrných dvorech Bratří Štefanů a Na Brně. „Princip je naprosto jednoduchý, do sběrného dvora mohou lidé darovat předměty pro opětovné využití a za drobný obnos si je pak může někdo další koupit,“ říká náměstek pro rozvoj města Jiří Bláha (ODS).

Vzhledem ke stoupající oblibě bude projekt v říjnu rozšířen o další tzv. RE-USE pointy ve sběrném dvoře Temešvár, kde bude kromě drobných předmětů k dispozici také nábytek větších rozměrů. „Budeme sem moci umísťovat například skříně, postele, stoly, židle, knihovny a podobně. Výjimkou je čalouněný nábytek, který nebudeme přijímat z hygienických důvodů,“ vysvětluje ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek.

Kromě nábytku lze ve sběrných dvorech nalézt také funkční jízdní kola nebo jejich součástky. „Již nějakou chvíli řešíme situaci s cyklovraky po městě, které jsou bez majitele a mnohdy z kola zbývá už jen rám. Do budoucna proto zvažujeme rozšíření RE-USE pointů ještě o cyklo oblast, a ačkoliv již teď nějaká kola ve sběrných dvorech jsou, mohli bychom tomu věnovat více prostor,“ doplňuje náměstek pro správu městského majetku Pavel Marek (ANO).

Vybrané peníze z RE-USE pointů putují ke společnosti Městské lesy. I přes covidová opatření se v loňském roce podařilo vybrat částku pět tisíc korun, za což Městské lesy vysázely letos na jaře 600 sazenic dubu. V letošním roce už vybraná suma dosáhla téměř deseti tisíc korun.