S lehkým odstupem bylo na druhém místě Trutnovsko (18,6%) a vysokou promořenost kraje jistí ze třetího místa Hradecko (18,5%). První šestici uzavírá Rychnovsko s rovnými 18 %. Naopak na opačném konci tabulky je Brno s pouhými 11 pozitivními případy na sto obyvatel.

Nejvyšší promořenost Náchodska přináší i smutný údaj v počtu úmrtí, kterých bylo ke včerejšímu dni v okrese 439. „Nejvyšší promořenost okresu je smutný rekord, protože to odneslo mnoho lidí na životech a zřejmě i část z nich na chronických komplikacích,“ potvrzuje broumovský kardiolog Jiří Veselý, který dodává, že promořenost populace může být ještě mnohem vyšší, než jsou oficiální čísla. Lékař na hrozbu druhé vlny upozorňoval již v září loňského roku prostřednictvím videospotů a varoval před hrozícím nebezpečím v podobě sílící pandemie. Jeho slova se bohužel potvrdila.

Nyní ale vyšší promořenost ve spojitosti s očkováním vnímá jako dobrou zprávu z hlediska výhledu do budoucna. „Vzhledem k tomu, že už je část populace promořená, tak si troufnu být i díky očkování optimistou ve zlepšování situace,“ věří lékař.

Zlepšování situace potvrzují i klesající čísla pacientů v Oblastní nemocnice Náchod (ONN). „1. března jsme hospitalizovali 157 pacientů s covidem. Nad 150 pacientů to bylo 7. března naposledy, pak již počty s malými výkyvy setrvale klesaly až k číslu 86,“ uvedl ředitel nemocnice Jan Mach s tím, že klesající počty pacientů umožnily 19. března uzavření jedné covidové stanice na ortopedii (kapacita 25 lůžek) a 1. dubna další stanice na rehabilitaci (kapacita 19 lůžek). „Nyní chystáme uzavření již třetí covidové stanice - tentokrát na chirurgii, kde je kapacita 30 lůžek,“ doplnil k vývoji covidové situace Jan Mach.